3362
vizualizari

Stiu ca sa te duci la interviuri poate fi un lucru disconfortant, ba chiar cumplit, iar dupa o perioada te saturi si iti pierzi interesul si uneori ajungi sa nu mai dai atentie detaliilor, lucru care iti poate fi daunator.

SI TOTUSI, CUM SA FACI ASTFEL INCAT SA DEVII INTERESANT PENTRU ANGAJATOR? Fiindca ai nevoie si/sau iti doresti un job.

Presupunand ca ti-ai clarificat ce job iti doresti si ai gasit oferta potrivita, ramane sa stii cum sa te prezinti in fata angajatorului.

Iata mai jos 5 sfaturi practice care te pot conduce la un succes in a fi angajat:

Sfatul 1- Acorda atentie starii tale
Antreneaza-te cateva zile inaintea interviului cu momentele tale pozitive pentru a avea o atitudine optimista, deschisa si plina de bunavointa.
Obisnuieste-te sa practici respiratia controlata, o tehnica simpla care te ajuta sa-ti controlezi emotiile, sa te focusezi pe respiratie si mai putin pe ganduri.
Soseste mai devreme cu 30 min in zona respectiva, intra intr- o cafenea, trage-ti sufletul, aseaza-te la o masa, relaxeaza-te, bea un ceai cu menta si clarifica-ti gandurile.
Pastreaza-ti calmul, fiindca nici un angajator nu vrea sa aibe oameni nervosi, disperati sau fricosi.
Fii politicos, convingator, hotarat si un pic agresiv, dar nu neprofesional, disperat sau insistent.
Aminteste-ti ca daca tu nu crezi in tine si in ce spui, nici altii nu vor crede. Asa incat, fii sincer!
Nu lua in mod personal nimic din ce spune angajatorul, ramai detasat.
Starea ta de spirit poate face diferenta intre succes si esec!

Sfatul 2- Imbraca-te adecvat
Acorda atentie felului lor de a se imbraca si tine cont de el. Imbraca-te in stilul lor. Respecta-i prin acest amanunt si fii ca ei.

Sfatul 3- Clarifica-ti ce se doreste de la tine
Pune-te in locul angajatorului si antreneaza-te ca sa fii asa cum isi doreste acesta, bineinteles respectandu-ti personalitatea.
Insa este important sa intelegi si perspectiva angajatorului, ce anume isi doreste de la tine, cum sa te prezinti, ce cuvinte sa folosesti...

Sfatul 4- Identifica-ti punctele tari
Aminteste-ti ca inainte de toate te vinzi pe tine, iti vinzi abilitatile unui angajator.

  • Pentru ce anume te-ar plati el?
  • Pentru ce anume te-ar alege?

Asa incat, du-te pregatit cu o lista de competente cheie, puncte forte si mai ales ce te diferentiaza de competitorii tai. Alege-le pe acelea care aduc valoare angajatorului!
Si de-a lungul interviului, fa in asa fel incat acestea sa ramana in mintea angajatorului, astfel incat le poti incorpora in mici „anecdote” prin care sa povestesti situatiile in care au fost dovedite.

Sfatul 5- Pastreaza-ti atentia pe ce anume vrei
Focuseaza-te pe ceea ce vrei, nu pe ceea ce nu vrei.
Este un aspect deosebit de important, deoarece aduce claritate in discutie, eliminand confuziile.

Eu iti doresc mult succes si aminteste-ti ca starea ta de spirit este esentiala, fiindca numai cu o stare pozitiva si optimista iti poti transmite mesajul astfel incat sa fie receptionat de angajator asa cum vrei tu.

Iti multumesc pentru ca te-ai oprit din drumul tau si ai citit aceste randuri prin care poti incepe sa schimbi ceva ACUM… si daca vrei sa imparti fericire, iubire si acceptare da un share sau like si aminteste-ti sa te inscrii la newsleterul saptamanal care sa te tina la curent cu toate gandurile bune…

Si te astept cu mare drag pe Pagina mea de FACEBOOK  unde un like de-al tau mi-ar umple inima de bucurie..

Loredana Latis
Antrenorul tau pentru succes
www.loredanalatis.ro
Email: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza

 banner-academia-ll

Participa si TU la urmatoarele evenimente

Comentarii 

 
0 # ioana 14-01-2012 12:25
multumesc pentru sfaturi draga Loredana!
O sa ma gandesc cum sa aplic sfatul nr 4 care mi s-a parut cel mai dificil, deoarece pana acum eu doar aveam un speach la care am muncit foarte mult, insa nu m-am gandit sa-l schimb pana acum.
Asadar, il voi adapta dupa cel care ma angajeaza!
Foarte utile sfaturi!
 
 
0 # olivia 16-01-2012 14:19
foarte bun aticolul Loredana.
Multumesc.
 
 
0 # marius 16-01-2012 14:20
de acum o sa acord atentie felului in care ma imbrac la un interviu, ca pana cum nu am prea facut-o... :(
 
 
0 # pierluigi 16-01-2012 21:01
Da, este adevarat. Din experienta mea pot sa spun ca in timp ce - hai sa zicem - incercam sa le implinim pe punctele 1-2, in general "uitam" de ce suntem acolo... La interviuri, asa si cum in toate celelalte activitatii, este esential a se prefixa un obiectiv de urmarit.
 
 
0 # Iuliana 17-01-2012 09:33
Cum ramane cu schimbarea de perspectiva, de ganduri in favoarea ta?Oamenii fac cele mai multe greseli si au o imagine mai putin pozitiva(de disperare) in fata angajatorului, atunci cand gandesc ca trebuie sa fie imbracat asa, sa spuna aia si aia, sa se aseze intr-un fel, sa aiba grija la semnalele non-verbale etc pentru a fi pe placul angajatorului.Uita sa aiba incredere in ei insisi si sa gandeasca: "Eu voi face tot ce tine de mine pentru a fi cat mai bun in ochii mei, stiu cine sunt, am sa evidentiez calitatile si tot ce am eu mai bun in fata angajatorului iar daca va fi suficient de istet ma va alege pe mine.Daca nu , va avea ocazia sa ma aleaga altul mai destept."Cred ca asta este atitudinea primordiala cu care e bine sa ne prezentam la un interviu, mai inainte de toate celelalte detalii.:)
 
 
0 # Loredana Latis 17-01-2012 09:57
Draga Iuliana, asa este, increderea in sine este cruciala! Iar atitudinea face diferenta... :-)
 
 
0 # margareta 17-01-2012 09:59
foarte adevarat .
am avut o experienta legata de un interviu dar cu toata pregatirea mea la momentul acela am avut surpriza neplacuta de a a afla ca ,de fapt, altcineva era vizat .
in general in orasele din provincie se merge pe relatii , recomandari , si mai putin pe interviul propriu zis
 
 
0 # Loredana Latis 17-01-2012 10:03
din pacate mai sunt si situatii de acest gen... :( insa noi mergem inainte, fiindca nu toate joburile merg pe relatii... :) din fericire!
 
 
0 # pierluigi 17-01-2012 19:12
Daca recomandarile au fi cum se zice in lumea anglo-saxona "endorsment", atunci ar fi foarte bine. Un endorsment chiar ajuta angajatorul sa inteleaga mai bine personalitatea si potentialitatii le candidatului. Din contra "relatiile" sunt numai un pretext pentru a-si intari dependenta clientelara. Deci, in principiu, n-ar fi rau daca am merge pe o cale de "banca de favori" cum ii zice Paulo Coelho, unde dam ceva, daruim ceva, ca sa intre "in circul" si, intr-ul fel de "legea atractiei" primim altceva. Din pacate, daca moneda de schimb este chiar banul, atunci am stricat toata povestea...
 
 
0 # george 17-01-2012 10:01
E ca la hockey man...te antrenezi pina iti vine rau si cind e timpul de meci ii maninci cu fulgi cu tot.
Pune pe cineva sa te "interviasca" , inregistreaza-te, uita-te la film si rizi cu lacrimi dar dupa vreo saptamina de repetitii o sa vezi ca esti altcineva la interviu decit cine a facut prima inregistrare...(faza cea tare e cind o sa vezi ce faci tu cu miinile in timpul intrebariilor...)
Ok...acuma dute si da interviuri la misto la job-uri pe care nu le vrei (poate te ia aia sa vezi ce rid)...asta se numeste practica :)).
Cam cinci interviuri sint de-ajuns sa iti intri in forma...
Si in ziua interviului aminteste-ti ca esti un superstar si daca ei nu vor sa joci in echipa lor...mare paguba-n ciuperci!
Cei ce conduc interviuri sint jumatate adormiti si total neinteresati deci trebuie sa ii faci sa isi aminteasca de tine...si putina insolenta, confidenta, orice iese in evidenta altfel ti-ai pierdut timpul pentru ca nimeni nu citeste nici un resume ci e cu gindul la pauza de masa sa isi verifice mesajele de le facebook...putin ii pasa lui ca vrei tu job :)).
Tine minte ca 99% din cei ce merg dupa job-uri merg nu pentru ca au nevoie de ele ci pentru ca au nevoie de ele asa de mult ca aproape le cersesc...si cine iti da ceva cind ai nevoie?
Numai 1% merge relaxat...si fara conectii numai 1% ia job-ul...
Fi diferit si i-ai lasat masca!
 
 
+1 # Iuliana 17-01-2012 10:08
Margareta cred ca surpriza a fost mai degraba placuta, in cazul tau, daca cel care se ocupa cu recrutarea te-a respins doar pentru ca un altul recomandat era util pentru el.De ce?Pentru ca daca el nu a fost atent la potentialul unui om si nu s-a gandit "cata valoare poate aduce omul acesta firmei mele, chiar daca nu il cunosc?" inseamna ca nu era un angajator prea inteligent si competent astfel incat sa stie sa isi valorifice proprii angajati.So,tu ce vrei un sef competent care stie cum sa conduca o companie sau doar un loc de munca de unde sa obtii niste bani, indiferent de cum se poarta superiorii?