9890
vizualizari

Draga prieten de suflet,

Deoarece stiu ca te intereseaza dezvoltarea personala si profesionala, iti daruiesc aceasta oportunitate de a participa la un curs de Formatori (Traineri) cu finantare din fondurile europene. Eu personal am facut acest curs si mi-a folosit foarte mult.

Despre ce este vorba? Ei bine, in acest curs inveti sa fii TRAINER, cum sa iti organizezi un training, cum sa iti construiesti un suport de curs, cum sa faci evaluarea, cum sa faci prezentari, ce instrumente sa folosesti...samd...

Mai jos cateva informatii generale:

  • cursurile se desfasoara in cadrul unui proiect cu finantare europeana
  • nu se plateste nimic nici pentru instruire, nici pentru evaluare;
  • grupul tinta provine de la furnizori de formare profesionala publici si privati;
  • conditii minime obligatorii pentru grupul tinta al proiectului: sa fiti nominalizat de un furnizor de formare profesionala si sa fiti absolventi de studii superioare, indiferent de domeniu.
  • sunt trei ocupatii pentru care se ofera instruire si certificare in cadrul acestui proiect: formator (in grafic in acest moment), administrator de formare  si manager de formare.
  • sunt doua variante de instruire: "fata in fata" si "e-learning".
  • tematica cursului "Formarea formatorilor" abordata in cadrul acestui proiect cuprinde urmatoarele module: metode si abordari in formarea adultilor (invatarea la adulti), pregatirea pedagogica specifica formarii profesionale a adultilor, aplicarea metodelor si tehnicilor speciale de formare si legislatie privind sistemul de formare profesionala continua a adultilor.


Varianta de instruire e-learning presupune:

  • acces nelimitat la Platforma Electronica a proiectului pe baza unui cont si a unei parole de utilizator (dupa ce sunt completate toate formularele specifice);
  • pe platforma se gasesc: suportul de curs, teste de antrenament, forum pentru intrebari;
  • finalitatea cursului in varianta e-learning - adeverinta de participare la aceasta forma de instruire si evaluare pe standardul ocupational "Formator" cu obtinerea unui "Certificat de Competente Profesionale" cu timbru sec de la CNFPA (ANC).

Termenul de a parcurge tematica cursului si de a obtine certificatul de competente profesionale depinde de tine. Cu cat mai repede cu atat mai bine. Pentru evaluare se va folosi tot Platforma Electronica dar va fi nevoie si de cel putin o intalnire la sediul CPI.

Pentru varianta "fata in fata" tematica cursului este de 60 de ore, orar 9-15 sau 16-20, luni-vineri, urmatoarea data de incepere 19 martie 2012. In acest moment mai sunt locuri pentru orar 9-15. Finalitatea cursului in varianta "fata in fata" - certificat de absolvire la nivel de perfectionare pentru ocupatia Formator cu timbru sec de la ANC si daca se doreste si evaluare pe standardul ocupational cu obtine "Certificat de Competente Profesionale" cu timbru sec de la CNFPA (ANC).

Acum te rog sa completezi chestionarele de mai jos si modelul de adeverinta, dupa care sa le trimiti la adresa de e-mail: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza . Sau fiindca e deja foarte aproape de data de 19 martie, te poti duce direct acolo luni dimineata si le rezolvi la fata locului...

Chestionar I

Chestionar II

Model Adeverinta

Mai multe informatii poti obtine de la Dna. Daniela Paraschiv, tel: (021)224.26.14, e-mail: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , site: www.cpi.ro

Adresa: Bucuresti, Str. Alexandru Averescu, nr. 8-10, Corp C etaj 3 camera 307
Telefon: (021)224.26.14, (021)224.26.15, (021)224.26.16
Fax:(021)224.06.54
E-mail: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza
Web: http://www.cpi.ro
Linii R.A.T.B.: 41, 205, 282, 300

Te poti inscrie si luni 19 martie la sediul CPI, daca mai sunt locuri libere...

Sa ai o zi cu mult soare si o saptamana minunata!

Si te astept cu mare drag pe Pagina mea de FACEBOOK  unde un like de-al tau mi-ar umple inima de bucurie..

Loredana Latis
Antrenorul tau pentru succes
www.loredanalatis.ro
Email: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza

 banner-academia-ll

Comentarii 

 
0 # iulia 19-03-2012 09:15
Draga prietena de suflet Loredana buna ziua !
Multumesc mult de idei bune si informatii utile Chiar m-ai intrigat cu astfel de curs de Formatori (Traineri) cu finantare din fondurile europene.i la care tare as dori sa ma inscriu avind studii superioare si lucrind ca director de gimnaziu si ma intereseaza dar problema este ca sunt din Republica Moldova si poate faceti parteneriatintr e tari si ne intilnim la Chisinau
 
 
0 # corina 19-03-2012 09:20
Ma interesaza. Cum pot afla mai multe in legatura cu acest curs?
Multumesc foarte mult
 
 
0 # carmen 19-03-2012 09:21
Sunt interesata sa urmez un astfel de curs . As dori mai multe detalii. Multumesc frumos.
 
 
0 # tudor 19-03-2012 09:21
Nominalizarea de catre un furnizor de formare profesionala este conditie absolut obligatorie pentru inscrierea la acest curs ? Multumesc frumos.
 
 
0 # marius 19-03-2012 09:22
Interesant, astept amanunte.
 
 
0 # calin 19-03-2012 09:23
Da, as dori sa urmez acest curs.
 
 
0 # bogdan 19-03-2012 09:24
Astept si eu mai multe amanunte.

O zi minunata!
 
 
0 # cosmin 19-03-2012 09:28
va rog amanunte daca se poate Cosmin
 
 
0 # stela 19-03-2012 09:29
spuneti-mi se pot face si in galati? astept un raspuns.o zi buna!
 
 
0 # Marilena 20-03-2012 13:18
Citez pe stela:
spuneti-mi se pot face si in galati? astept un raspuns.o zi buna!


Si eu as fi avut aceeasi intrebare....posibilitati de a face in Galati acest curs?
 
 
0 # Loredana Latis 20-03-2012 16:54
Draga mea,
Iti dau datele de contact ale persoanei responsabile cu inscrierile si organizarea acestui curs, eu doar am vrut sa va ofer aceasta informatie care pentru mine a fost generoasa, nu ma ocup eu personal, eu doar am fost cursant si mi-a placut... :)

Mai multe informatii poti obtine de la Dna. Daniela Paraschiv, tel: (021)224.26.14, e-mail: , site: www.cpi.ro

Adresa: Bucuresti, Str. Alexandru Averescu, nr. 8-10, Corp C etaj 3 camera 307
Telefon: (021)224.26.14, (021)224.26.15, (021)224.26.16
Fax:(021)224.06.54
E-mail:
Web: http://www.cpi.ro
Linii R.A.T.B.: 41, 205, 282, 300

Referitor la societatea acreditata, poate fi societatea unde esti angajata acum, Eu asa am facut!

Mult succes si eu iti sunt alaturi!
 
 
0 # florentina 19-03-2012 09:30
Ma intereseaza un curs de manager de formare deoarece eu lucrez in acest domeniu. Daca aveti amabilitatea sa-mi oferiti mai multe informatii,
 
 
0 # paul 19-03-2012 09:30
Succes! Din pacate am aflat prea tarziu de el.
 
 
0 # felicia 19-03-2012 09:31
Buna ziua!
Ma intereseza cursul "manager de formare".

Multumesc,
Felicia S.
 
 
0 # zavo 19-03-2012 09:31
Buna, Sunt si eu interesat de cursul " manager de formare ". Se mai poate aplica ?
 
 
0 # mircea 19-03-2012 09:34
la Satu Mare se face? sau unde?!
 
 
0 # anne 19-03-2012 09:34
Buna noapte! Interesant cursul pe care-l urmaresc de ceva vreme, ca si oportunitate. Daca nu este prea tarziu, va rog, as putea sa primesc cateva informatii suplimentare?

va multumesc,
anne
 
 
0 # florentina 19-03-2012 09:35
Buna ziua, Loredana. Sunt interesata de cursul pe care l-ai prezentat. Ai putea, te rog, sa-mi dai cateva amanunte.
 
 
0 # mirela 19-03-2012 09:36
Buna ziua,

Numele meu este Mirela, sunt din Ploiesti si as dori sa particip la cursul de formator cu finantare din fonduri europene , varianta de instruire i-learning.

Va rog sa-mi spuneti daca este absolut obligatoriu sa fiu nominalizata de un furnizor de formare profesionala ? Daca se poate si fara aceasta nominalizare, va rog sa-mi comunicati care sunt pasii de inscriere.

In rest , am expertiza necesara pentru a fi un bun trainer, insa imi trebuie si aceasta calificare sa pot sa desfasor o astfel de activitate.
 
 
0 # silvia 19-03-2012 09:48
detalii despre e-learning?
 
 
0 # florin 19-03-2012 09:49
GRATUIT, ?
 
 
0 # virginica 19-03-2012 09:51
Buna ziua,
si daca esti somer dar doresti asta, cine sa te nominalizeze?
Eu sunt interesata dar se paare ca nu pot sa-l faac
 
 
0 # laura 19-03-2012 09:51
ma intereseaza foarte mult aceasta oferta,
va rog sa-mi furnizati o adresa de e-mail sau un numar de telefon de contact.
Multumesc anticipat!
 
 
0 # constantin 19-03-2012 09:52
Buna seara.
Ma intereseaza oferta. Doresc date de contact pentru detalii
 
 
0 # cristian 19-03-2012 09:53
Imi doresc mult un curs de formator. Cum pot beneficia de aceasta oferta?
Multumesc...
 
 
0 # aurelian 19-03-2012 09:53
Si pe mine ma intereseaza un asemenea curs, dar momentan sunt in somaj. Cum procedez?!
Cu stima, Aurelian
 
 
0 # cornel 19-03-2012 09:54
Buna,Loredana!

Ma intereseaza un asemenea curs.
Cum pot lua legatura cu tine,pentru mai multe detalii?
Anunta-ma,te rog!
 
 
0 # manuela 19-03-2012 09:55
Buna Loredana, m-ar interesa si pe mine acest curs. Poti sa imi trimiti pe mail detaliile?
Multumesc frumos!
Manuela
 
 
0 # gabriela 19-03-2012 09:57
Buna Loredana. Ma intereseaza si pe mine cursul. Unde se tine si cum se procedeaza cu inscrierea?

Multumesc,

Gabriela
 
 
0 # mircea 19-03-2012 10:03
Parafrazandu-l pe Cezar
Unde cand si cum?
 
 
0 # sandu 19-03-2012 10:13
Ce trebuie sa fac pentru a ma inscrie! Aveti un nr de telefon? Un email etc?
 
 
0 # CIUDIN COCA 19-03-2012 10:35
Buna ziua doresc sa urmez acest curs multumesc
 
 
0 # liliana 19-03-2012 11:37
Buna ziua. Ma numesc Liliana si m-ar interesa cursul de Formatori in varianta e-learning, dar am o nelamurire si poate ma ajutati dvs.
La conditiile minime obligatorii pt. inscriere se mentioneaza ca trebuie sa fiu nominalizata de un furnizor de formare profesionala este obligatoriu?
In prezent sunt inspector de specialitate si secretara Comisiei pentru Protectia Copilului la DGASPC Neamt iar part-time coordonez un proiect pe o perioada de doi ani la Organizatia Salvati Copiii Filiala Neamt. Sunt absolventa de studii superioare cu licenta in asistenta sociala si un master pe management organizational si al resurselor umane.
Va multumesc anticipat!
 
 
0 # Nastase 20-03-2012 15:44
Succes in ceea ce faceti pentru oameni .Multumesc pentru materialele gratuite oferite.Multumesc deasemeni pentru recomandarile facute in ce priveste cursul de formatori FPC finantat din fonduri europene.Ne vedem la Bucuresti.Succes!
 
 
0 # Loredana Latis 20-03-2012 16:54
Dragii mei,
Iti dau datele de contact ale persoanei responsabile cu inscrierile si organizarea acestui curs, eu doar am vrut sa va ofer aceasta informatie care pentru mine a fost generoasa, nu ma ocup eu personal, eu doar am fost cursant si mi-a placut... :)

Mai multe informatii poti obtine de la Dna. Daniela Paraschiv, tel: (021)224.26.14, e-mail: , site: www.cpi.ro

Adresa: Bucuresti, Str. Alexandru Averescu, nr. 8-10, Corp C etaj 3 camera 307
Telefon: (021)224.26.14, (021)224.26.15, (021)224.26.16
Fax:(021)224.06.54
E-mail:
Web: http://www.cpi.ro
Linii R.A.T.B.: 41, 205, 282, 300

Referitor la societatea acreditata, poate fi societatea unde esti angajata acum, Eu asa am facut!

Mult succes si eu iti sunt alaturi!
 
 
0 # ana 22-03-2012 11:45
Buna Loredana,

In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru ceea ce faci pentru ceilalti, pentru faptul ca ii ajuti sa-si construiasca o viata frumoasa si fericita, atat personal cat si profesional. Te apreciez pentru acest lucru si pentru frumoasa ta cariera profesionala.

Iti multumesc si pentru informarea cu privire la cursul gratuit de formatori.
Imi doresc de mult timp sa fac un astfel de curs iar cand am vazut emailul tau, m-am decis sa-l fac acum, mai ales ca este o oportunitate clara, fiind gratuit.

Pana la sfarsitul saptamanii se mai pot face inscrieri la varianta online si vroiam sa te intreb referitor la conditia obligatorie de nominalizare de catre un furnizor autorizat de formare profesionala: pot sa apelez pur si simplu la un astfel de furnizor ca sa ma nominalizeze sau trebuie sa fi lucrat cumva pentru ei, sa fi avut vreo legatura cu ei? Chiar nu stiu cum se procedeaza, de aceea te rog mult daca poti sa ma ajuti cu un raspuns in acest sens.
Iti multumesc frumos si raman datoare :)

O zi minunata sa ai!

Cu apreciere,
Ana
 
 
0 # maria 26-03-2012 17:46
Laudabila initiativa!
Am participat si eu la un asemenea curs si m-a ajutat foarte mult atat pe plan profesional cat si personal.
Mult succes!
 
 
0 # georgina 29-03-2012 07:06
Buna
Vad numai laude aici, dar, in legatura cu asa-zisul curs, am incercat sa iau legatura cu doamana respectiva si ... niciun raspuns. Nu e doar o metoda de a-ti face promovare?
Toate cele bune!
 
 
0 # Loredana Latis 29-03-2012 08:48
Buna,
Asa cum am specificat, eu am facut cursul la CPI, am fost cursant, nu ma ocup eu de organizare, in schimb am pus acest articol special pentru cei care isi doresc aceasta informatie, deoarece am considerat-o valoroasa. A fost un dar pentru mine si am hotarat sa il impart mai departe, ca si dar.
Foarte multe persoane au reusit sa ia legatura cu Dna. Daniela Paraschiv, tel: (021)224.26.14, e-mail: , site: www.cpi.ro
Asa incat, sugestia mea este sa fii insistenta in a lua legatura cu dansii si vei reusi, asa cum am reusit si eu si au reusit si altii...
O zi cu mult mult soare sa ai!
 
 
0 # CARMEN 31-03-2012 11:31
Iti multumesc pt informatie. Imi este de mare folos.
Toate de cele bune !
Carmen Ilie
 
 
0 # viorel 31-03-2012 11:34
Multumesc pentru informatie.
 
 
0 # traian 31-03-2012 11:58
Excelente articole, felicitari Loredana !

Traian
 
 
0 # mariana 31-03-2012 12:00
VA MULTUMESC PENTRU TOT CE ATI FACUT PENTRU MINE IN ANUL 2011, VA MULTUMESC CA EXISTATI, VA DORESC SANATATE, BUCURII SI IMPLINIRI ,TOT CE VA ESTE DE FOLOS SA SE REALIZEZE SI NIMIC SA NU VA INNOUREZE "CERUL" SENIN AL VIETII.
 
 
0 # mihai 31-03-2012 12:09
buna,

multumesc ca mi ai trimis acel mail cu formarea
multumesc ca nu mai uitat, nu stiu cum reusesti sa ti minte pe toata lumea
....
am fost si iti multumesc, un curs care m-a ajutat foarte mult

de cand esti in viata mea, mi se intampla numai lucruri bune!

sper ca esti bine
God bless you