3132
vizualizari

loredana-nasul

Tu de ce crezi ca nu ai reusit sa-ti indeplinesti obiectivele pana acum ?
Stiu prea bine ca ai visele tale, dorintele tale, locuri pe care vrei sa le vizitezi, lucruri pe care vrei sa la faci pentru tine, poate ti-ai propus sa inveti sa dansezi sau sa

urmezi un curs de pregatire profesionala, poate vrei sa-ti deschizi o afacere, poate vrei o anumita suma de bani, un anume partener de viata, o casa, o masina, un job pe care sa-l iubesti... insa cumva toate acestea nu s-au intamplat.

Eu ma cunosc pe mine si stiu ca obisnuiam sa aman foarte mult, deoarece cumva nu credeam ca e posibil sa obtin suficienti bani pentru a calatori in lume, pentru a vedea Marele Zid Chinezesc, Piramidele din Egipt, Jungla si fantasticele cascade din Jamaica, Piramidele din Mexic, civilizatia Maya, Europa, Carnavalul de la Rio, sa fac safari in Kenya si multe altele…
De ce gandeam asa? De ce amanam?
Asa cum probabil stii déjà, eu provin dintr-o familie modesta si obisnuiam sa cred ca banii nu se fac asa usor, ca aceste vise sunt accesibile doar celor foarte bogati, ca nu merit sa vad atatea lumi, ca pentru mine nu exista aceasta sansa si tot asa…
Imi aduc aminte de cand eram copil cum stateam in fiecare sambata si ma uitam cu jind la Telenciclopedia unde prezentau documentare din diverse civilizatii si eu ii spuneam mamei ca intr-o zi voi vedea si eu Mexicul, Brazilia, Parisul si multe altele.
Iar mama mea, cu cele mai bune intentii, imi raspundea ca nu am cum, ca suntem saraci si nici nu se poate iesi din tara. Asa ca sa nu mai visez ca sa nu fiu dezamagita mai tarziu.
Si totusi… cand am incetat sa aman am reusit sa-mi vad visul implinit.

Astazi vreau sa te intreb sincer , Tu de ce crezi ca nu ai reusit pana acum ?

Astept raspunsul tau mai jos la comentarii sau la adresa Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza

In incheiere ti-am pregatit o surpriza...
Dupa ce primesc raspunsul tau, vreau sa-ti fac cunostinta cu o persoana care la varsta de 15 ani si-a propus sa cucereasca lumea. Mai exact si-a stabilit 127 de obiective.
Esti curioasa cate s-au indeplinit?

Inainte de a afla in articlolul urmator, vreau mai intai sa imi raspunzi la intrebarea: Tu de ce crezi ca nu ai reusit pana acum ?

Si te astept cu mare drag pe Pagina mea de FACEBOOK  unde un like de-al tau mi-ar umple inima de bucurie..

Loredana Latis
Antrenorul tau pentru succes
www.loredanalatis.ro
Email:  Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza

 banner-academia-ll

Comentarii 

 
0 # mariana 06-03-2013 13:26
Da Loredana, eu am descoperit ca frica de a gresi m-a tinut in loc si astazi ma uit si eu cu jind la cei care reusesc.
Poate ma ajuti tu sa merg mai departe!
 
 
0 # jeni 06-03-2013 13:27
pe mine m-a tinut in loc teama de a fi respinsa de familia mea. Exista solutie la asta?
 
 
0 # claudiu 06-03-2013 13:28
eu nu am reusit pana acum sa devin pilot pentru ca am crezut ca nu sunt suficient de inteligent, pentru ca in scoala generala mi se spunea uitucul. Poate fi asta cauza?
 
 
0 # maria ion 06-03-2013 13:28
eu mi-as fi dorit mult sa fiu dansatoare, dar sotul meu nu m-a lasat sia cum sufar foarte mult.
 
 
0 # georgeta vasile 06-03-2013 13:29
pe mine m-a oprit teama de a fi ridicola si pentru asta acum stau intr-un job care imi aduce bani, dar nu imi aduce nimic altceva. Visul meu este sa am o afacere proprie cu cosmetice. Dar acum sunt inginer, asa ca as fi ridicola sa ma apuc de cosmetice!
 
 
0 # claudia 06-03-2013 13:30
toata copilaria am visat ca voi fi patinatoare, dar nu am realizat acest vis pentru ca eram prea grasa. sau cel putin asa mi s-a spus mereu...
 
 
0 # horia 06-03-2013 13:31
of, ce greu este sa realizezi ca nu ti-ai implinit visul!
 
 
0 # gica 06-03-2013 13:32
si eu am un vis, la care nu renunt inca cu toate ca am 53 ani: sa fiu la televizor!
de ce nu am realizat pana acum? pentru ca am spus mereu ca sunt o femeie urata si nimeni nu m-ar alege pe mine.
 
 
0 # MCM 06-03-2013 16:23
Perntu ca i-am lasat pe altii sa ia decizii pentru mine...de frica de a nu gresi, m-am lasat dusa de val...si dupa ce m-am obisnuit asa, este greu sa ies din aceasta zona de confort, chiar daca am vise si visuri multe, multe, si numai de bine...
 
 
0 # Oana 06-03-2013 16:34
Pe mine singurul lucru care ma opreste este faptul ca nu stiu ce vreau. In momentul in care un vis mi se clarifica, el devine posibil. De indata ce invat sa imi formez un obiectiv, acesta devine realizabil. Cand ma las insa purtata de viata catre... oriunde, ea ma duce... oriunde :) E atat de simplu.
Asadar pana acum nu am reusit pentru ca nu am stiut sa formulez visele clar :) Asta e tot!
 
 
0 # Rock-X 21-03-2013 13:33
Visele ti le-a formulat inconstientul !
Insa, daca nu ti-ai formulat visurile sau marele vis, atunci cum sti ca nu ai reusit ????? Ne/ Reusita presupune un obiectiv, vis, definit !!! Motivul tau este cu siguranta altul !
De cele mai multe ori , motivul principal este TEAMA, care, de cele mai multe ori, este doar imaginatia noastra !
 
 
0 # Rock-X 21-03-2013 13:40
Sau, poate ai reusit !!! :)

Numai bine si ...

CURAJ - ul este cheia !!!!!
 
 
0 # Melania 06-03-2013 17:40
Doar noi insine ne putem impiedica. Uneori o facem cu buna stiinta, alteori o facem cat se poate de involuntar. In cazul meu, cand am pus o frana involuntara, pe care apoi am constientizat-o, am incercat sa vad partea buna a lucrurilor.

Multa bafta, Loredana! Te urmaresc in continuare, draga mea!

Melania
 
 
0 # Florica 06-03-2013 20:56
Am visat inca din copilarie sa fiu profesor , dar indrumata de altii am ajuns inginer , am incercat sa imi satisfac pasiunea dar nu am reusit . Cind te lasi influentat de altii si tii cont mai mult de parerea familiei decit de dorintele tale esecul este imprevizibil . Imi doresc ca acum la 50 ani sa imi ideplinesc visul sa fiu trainer.
Iti doresc numai reusite Loredana !
Florica
 
 
0 # roxana 06-03-2013 21:02
Eu pana acum am reusit aproape tot ce mi-am propus,dar am reusit pentru ca imi doream acel lucru cu adevarat si luptam cu toate fortele sa reusesc, dar de la un timp am devenit cam lenesa, poate si m-am acomodat cu starea si situatia in care sunt, imi doresc insa ceva de la un timp si am impresia ca daca nu voi lupta sa pot ajunge la ceea ce imi doresc mai tarziu voi regreta,dar am nevoie de multa forta, poate tu imi poti da un sfat care sa-mi fie de ajutor, mersi LOredana.
 
 
0 # georgeta 06-03-2013 21:33
Eu am fost prea docila si am facut mereu ce mi-au spus parintii, am tinut mereu cont de parerea lor. Iar cand nu au fost parintii am tinut cont de parerea prietenilor. Si tot asa. Dar niciodata nu am tinut cont de mine. Si acum plang in fiecare zi, pentru ca viata mea a trecut pur si simplu. Asta este, ce sa fac acum? Este prea tarziu pentru mine!
 
 
0 # Iuliana Lucia 06-03-2013 21:36
Eu am avut un moment la terminarea liceului cand nu stiam ce vreau si m-am dus la facultate la voia intimplarii ajungand sa fac ceva ce detestam. Am terminat asa si fiind obisnuita sa fiu constiinciasa am capatat experienta si traiesc acum din aceasta meserie care-culmea-mi se potriveste.Asta spus in cateva cuvinte...
 
 
0 # Iulia 06-03-2013 22:13
Eu cred ca nu am avut suficienta incredere in mine.
 
 
0 # Luci 06-03-2013 22:45
Eu pana acum m-am lasat influentat de jumatatea mea care s-a dovedit a fi de fapt persoana care ma tinea pe loc, cel putin asa vedeam eu atunci . Cred ca totusi nu am avut suficient curaj si incredere in mine si nu am actionat ,desi stiam ce am de facut.
Sa zicem ca programele mele ma trag in jos sau poate faptul ca nu cunosc cine sunt eu cu adevarat si care imi este menirea pe acest pamant.
 
 
0 # stelian 06-03-2013 22:53
stimamata doamna eu am un servici sunt maseor intr-un spital la mine din oras meu natal videle care mai demult se numea vida jud TELEORMAN am videcat omeni cu acidente vasculare si pareze .EUerea sa mor de 14 ori in viata asta darDUMNEZEU MA AJUTAT eu asi vrea sa fac multe un salon de masaj etc.EU MAI SUNT SI BIOENERGOTERAPE UT DAR ASTAI VIATA BANI NU SUNT DAR DACA ASI AVE ASA FACE LOCUINTE PENTRU OMENI STRAZI SI LES CREA TOATE CONDITILE SIASI SCAPA LUMEA DE CORUPTIE SI HOTIE SI TOATE CEL CARE NU SUNT LA LOCUL LOR.MERG INAINTE CU DUMNEZEU SI VOI REUSI CEVA.EU VREAU SA IM FAC SI O FAMILIE SA STAU LINISTIT.LUMINA DIVINA FIE CU DV ,SI VA DARUIESC IUBIRE INFINITA,DUMNEZ EU FIE CU DV SI TOTA ECHIPA DV.
 
 
0 # Luminita 07-03-2013 09:50
Cred ca ne zbatem si acum sa iesim din paradigmele noastre deterministe, care ne sunt induse odata cu educatia, incepand din familie, pana pe bancile scolilor unviersitare.
Singura sansa de a ne atinge obiectivele este sa depasim aceste limite autoimpuse, in final.
 
 
0 # Viorel Dragoi 08-03-2013 18:53
INCA NU AM GASIT PERSOANE CU TELURI MARI pt. MUNCA IN ECHIPA!!! V.
 
 
0 # Octavia 11-03-2013 00:46
pentru ca nu stiu ce vreau. :)
 
 
0 # stelian 11-03-2013 06:44
UNEORI ZIC CA NU SUNT HOTARAT PENTRU A FACE CEVA ,ALTEORI SUNT TIMID SI EMOTIONAT SI ATEORI MA APUC DE TREABA DAR O FAC CU TEAMA
 
 
0 # mariana4 02-04-2013 17:27
...mi-am pierdut serviciul...era cazul sa fiu concediata,mult e nu am realizat,am lasat altii sa decida succesul meu.
in rezultat nu am incredere in mine...lupta pt dreptate ma facut sa ajung somer...