2934
vizualizari

 

Si te astept cu mare drag pe Pagina mea de FACEBOOK  unde un like de-al tau mi-ar umple inima de bucurie..

Comentarii 

 
0 # Loredana Latis 15-12-2011 18:05
Sunt mandra ca sunt romanca.
Iubesc Romania!
 
 
+1 # malone_gerald 17-12-2011 21:02
...si eu o iubesc ...interesant clip publicitaro-turistic ...doar ca , calitatea imaginilor lasa mult de dorit . http://www.youtube.com/watch?v=1B5MZT0TzcE&feature=player_embedded
 
 
0 # Vasile 19-12-2011 19:56
Ma bucur ca am gasit ceva frumos despre Romania, multumesc Loredana!
 
 
0 # LUIGI 20-12-2011 18:37
Societata romaneasca este profund emotionala, dupa cum se vede si in acest clip video precum si in reactiile la acesta. Acesta este o problema a noastra, mult mai mare decat ne dam seama.

Societatea emotionala, in contrast cu societatea rationala si umana, este de fapt ceea ce ne separa de Europa.

"Creierele" nu au acum un teren fertil pentru exprimare in Romania. De aceea fie au plecat, fie stau in umbra.

De ce s-a intamplat asta, mai ales dupa anii '90 ? Pentru ca intregul sistem romanesc si-a pierdut independenta si implicit si identitatea. Pe de o parte, modelul economic european in care ne integram, pe de alta parte atitudinea de non-combat specifica celor mai multi romani a condus la situatia de facto, in care suntem un bazin de resurse si o piata. Nu (mai) suntem un motor.

In consecinta, romanii se complac in rolul de angajat-consumator, unii mai mult consumatori. Aceasta a condus la exacerbarea reflexelor emotionale : vrem mai mult, mai tare, mai scump, mai departe ca niste catelusi care asculta orbeste de reclamele de la TV (si acestea niste instrumente emotionale atroce).

In acest context, emotia si populismul domina Romania. Greu se mai gaseste loc pentru abordarea rationala.

Iata ca nici atunci cand trebuie sa ne aparam interesul national - de exemplu in contextul problemei tiganilor - nu suntem capabili mai mult decat sa ne stoarcem singuri o lacrima privind un clip publicitar, sa ne izolam intr-o mandrie (emotionala) pe care nu construim nimic.

Acum, la noi este un moment in care "nervii" vorbesc iar "creierele" tac.
 
 
0 # simona 08-01-2012 15:50
iti impartasesc opiniile.pacat ca doar ne lamentam si nu facem nimic util ptr a ne salva imaginea f. sifonata din ultima vreme si sa scoatem in fata ceea ce avem noi mai de pret si anume acele creiere despre care spui ca stau in umbra acum.
 
 
0 # Loredana Latis 17-01-2012 10:06
draga mea, eu cred ca fiecare face tot ce poate si incet incet ne mobilizam s imbunatatim imaginea Romaniei... doar e a noastra!
 
 
0 # PIERLUIGI MODESTI 20-12-2011 18:38
Foarte frumos Loredana, totusi... ce nu reusesc eu sa inteleg, ca strain si dupa cum stiti ca prieten al Romaniei, cum se a ajuns ca romani au fost mari pana in secolul trecut? Ce s-a intamplat? Nu cumva acest "alergat" dupa banul? Cum se poate ca excelentele din Romania au fost Brancusi, Eliade, Coanda, pana si Nadia Comanenci... si acum nu vedem decat niste lautari si niste fotomodele? Unde au plecat creierile?
 
 
+2 # Mihai Teodor 22-12-2011 18:17
Au plecat in tarile in care au fost apreciati si respectati !
 
 
0 # Loredana Latis 22-12-2011 18:36
ei, nici chiar toti, mai sunt romani de valoare si acasa... :)
 
 
+1 # Catalin 28-12-2011 11:49
Creierele au mai si plecat prin alte zari, vezi si pasajul despre Microsoft...dar problema nr. 1 a Romaniei in secolul XX a fost sistemul criminal comunist. 45 de ani de distrugere sistematica a valorilor Romaniei (in primii 15 ani, la propriu) si de spalare a creierelor ramase in viata si in tara. Pierluigi, cu tot respectul, nu e usor de inteles acest ev intunecat al romanilor pentru cineva din afara, chiar si prieten al lor. Din pacate urmarile acestui dezastru nu sunt inca inlaturate complet nici dupa 22 de ani. Ba chiar unele laturi ale sale sunt amplificate de contactul brutal dintre laturile joase ale capitalismului si fragilitatea sistemului de valori.
 
 
0 # Loredana Latis 30-12-2011 10:24
Draga Catalin... asa este... avem o mostenire istorica si nu o putem ignora... insa acum putem alege si altceva... altii au facut-o si au reusit.
Asa ca putem reusi si noi sa ne departam de trecut, sa traim in prezent si visam in viitor.
Stiu ca era mai usor daca era altfel... dar asta este, ce nu te omoara, te intareste!
 
 
+1 # Catalin 30-12-2011 10:49
Loredana, ai dreptate, cu totul de acord, nu numai ca putem sa stergem acest hiatus din istoria noastra, dar cred ca e o datorie a fiecaruia dintre noi sa facem asta si sa reconstruim un sistem de valori solid, desi nu e usor in circumstantele actuale. Paradoxal, e mai greu decat acum 22 de ani. Fiindca daca nu vom reusi acest lucru, ne vom auto-anihila ca natie. Vorba lui Caragiale "o societate fara printipuri, care va sa zica, nu exista"

Incercam doar sa dau un raspuns la intrebarea lui Pierluigi "Unde au plecat creierele?"
 
 
0 # Loredana Latis 30-12-2011 11:31
Multumesc Catalin, mi-a placut cum ai spus ca avem datoria sa ne recladim un sistem de valori... ASA ESTE!

Motivul principal pentru care am creat acest site si pentru care o parte din viata mea se desfasoara in acest context, este exact pentru acest lucru: pentru a incuraja oamenii sa fie mai blanzi, mai iubitori, mai armoniosi, mai toleranti, mai frumosi, mai respectuosi, mai plini de viata.

Fiindca daca fiecare dintre noi este mai bun, devenim o societate mai buna, cu valori de grup si individuale mai bune, mai benefice nou.

Nu ar mai fi atatea conflicte, injurii si alte nenorociri...

Cumva spre acest lucru se indreapta toate actiunile mele...

Asa incat iti multumesc!!!!
 
 
0 # Cristian 21-12-2011 16:33
... si noi o iubim,
dar nu cred ca am lasat multe urme in stiinta si cultura mondiala....
Iar cele mai celebre au fost confirmate in afara tarii si nu pe plaiurile natale, nu?
 
 
0 # Loredana Latis 21-12-2011 18:11
si totusi eu o iubesc! fiindca iubesc oamenii din ea!
 
 
0 # Cristian 21-12-2011 18:12
Cum ziceam, si noi o iubim.

Poate insa iesim din conteplatie si facem ceva mai mult /multe "de bine".

Mai multe de care sa fim noi insine mandrii.... si nu de genul "l-am facut pe Gicu..."
 
 
0 # Loredana Latis 21-12-2011 18:13
Iti impartasesc aceasta viziune si astfel eu ma straduiesc sa aduc ceva bun in inima celor din jurul meu in fiecare zi...
si poate ce este cel mai important: speranta si credinta ca fiecare poate sa fie asa cum isi doreste si atunci ii poate insoti si pe ceilalti care inca isi mai cauta drumul...

Iti multumesc si iti doresc sarbatori magice!
 
 
+1 # Mihai Teodor 22-12-2011 18:15
E fain filmul.ar trebui distribuit agentiilor de turism care lucreaza mult pe incoming !
 
 
0 # Loredana Latis 22-12-2011 18:35
Multumesc... e o idee faina dar cred ca au ei metodele lor...
 
 
0 # Catalin 02-01-2012 12:37
cum ar fi fost lumea fara Romania? ca Londra fara Iacobescu !

prima veste buna in acest sens, pe anul asta...la mai multe !

http://www.mediafax.ro/economic/george-iacobescu-primul-roman-distins-de-regina-elisabeta-a-ii-a-cu-titlul-de-knight-bachelor-9117182/
 
 
0 # Soare Aurel 17-01-2012 03:04
Cum ar fi fost Romania fara Basescu?
Poate mai frumoasa,mai lipsita de ura...