5814
vizualizari


Ieri am descoperit o informatie care a facut o mare diferenta in ceea ce credeam despre viitorul meu!

Si am invatat multe la viata mea. Utile, si inutile. Dar  mai ales unele care m-au facut sa zic UAAAU!  Genul de lucruri care iti schimba viata.

Stateam de vorba cu Gratian la telefon si la un moment dat, ii spuneam de un email al unui barbat (cred ca si el citeste asta acum ) care spunea ca are 43 de ani si nu isi pune problema ca se mai poate schimba acum….

Gratian  a zambit si mi-a amintit de un studiu care m-a dat pe spate.  Serios, citeste si vezi daca nu e foarte tare!

Este vorba despre un sociolog, Daniel Levinson, care a facut un studiu, intai asupra barbatilor si apoi asupra femeilor, pe intreaga durata a vietii lor.

La absolut toti, indiferent de pregatire, cultura, mediu, a descoperit ca exista un ciclu precis al evolutiei si  lucrurile se intampla la fel, dupa acelasi model! Deci si la mine, si la tine!

Asa ca poti sa intuiesti ce ti se va intampla, cum te vei schimba!
Exista niste etape CLAR definite.  Uite despre ce e vorba:

In etapele A, B, C, D, E, F, pe care le vezi si pe grafic, viata se petrece ABSOLUT la fel pentru toti oamenii, indiferent de orice criteriu.

De asemenea, acolo unde vezi bucle, (P),  sunt perioade pe care Levinson le-a denumit pasaje, despre care iti povestesc  la sfarsit.

Nu exista perioada buna sau rea, fiecare are valorile ei, si viziunea asta pe mine m-a dat pe spate.

Uimitor este ca pentru absolut toata lumea, somer sau om de afaceri,  lucrurile se intampla astfel:

In perioada A : (1-18  ani)
E simplu: fiecare vorbeste despre sine, raportat  la mediu si familie:
Mama mea, fratele meu, masina tatalui meu, curtea mea, etc…

In perioada B: (22-28 ani) -   Perioada CANTITATIVA!
Sa nu radeti, perioada asta asta este definita ca perioada scopului fara mijloace.
E o perioada  in care iti propui in viata milioane de lucruri, si toate conteaza cantitativ. Orice iti propui, cantitatea conteaza.

•    Cate diplome o sa iau
•    Cati bani o sa castig
•    Cate masini
•    Cati prieteni o sa am
•    Cate lucruri o sa realizez… calatorii, cate carti o sa scriu,
    cati copii o sa am….

Toate cantitativ,  pentru ca Vreau sa demonstrez celorlati!
Aici, relatiile sunt la nivel de jocuri, si vreau sa imi demonstrez suprematia.

In perioada C : (32-38 ani) -  Perioada CALITATIVA!

Aici nu mai conteaza numarul ci semnificatia, calitatea. Daca vreau o diploma, o vreau pe ACEEA. Daca e vorba de partener, stiu exact ce vreau.

(Nu spune Levinson si cum, dar asta e alt subiect, o sa il dezbatem in tabara)

In perioada asta, apreciez valoarea. De exemplu nu mai conteaza cati prieteni am, ci cati prieteni adevarati am.

Si ce e mai important, nu ma mai compar cu altii, ci ma definesc pe mine.
Daca va pasioneaza subiectul, voi detalia etapele intr-un articol separat.

In perioada D : (42-48 ani) -  Perioada CANTITATIVA!
Incep sa inteleg ca timpul e limitat, asta e prima veste… dar asta este si etapa scopului cu mijloace!  STIU, POT si  AM CU CE!

In primul rand, ma reintorc la visele din copilarie si le implinesc, sa fac ce n-am facut!
Pe de alta parte, ceea ce fac este ca sa imi demonstrez mie, sunt in competitie doar cu mine.

In perioada E : (52-58 ani) -  Perioada CALITATIVA!

Asta este perioada in care dau cu adevarat semnificatie la tot ce fac.
Aici, daca e sa scriu,  in aceasta perioada scriu Cartea, cu C mare.
Aici imi fac Casa, sau daca e cazul Relatia!

Fac poate mai putin, dar maxim de bun! Poate sunt mai retras,
nu mai trebuie sa dovedesc nimic, dar FAC!

In perioada F : (62-68 ani) -  Perioada CANTITATIVA!
Aici descopar vizibil ca timpul se scurge, si incerc sa recuperez.
Vreau sa aflu, sa calatoresc, sa citesc, si de ce nu? Sa ma distrez.

Daca luam in calcul faptul ca acum in SUA s-a constatat ca aceasta categorie (de peste 62 de ani) este cu riscul cel mai mare de Sida….  :)
Nu cred ca mai trebuie sa spun nimic.

Si partea cea mai tare acum urmeaza!
Studiu este amplu, este de fapt o carte intreaga de analize. Dar acum iti mai spun doar cateva cuvinte despre pasaje, e superinteresant!

“Pasajele” sunt cele cu (P) din grafic.  
“Pasajele” sunt perioade in care majoritatea reperelor pe care le credeam importante, dispar! Asta ca sa ma ajute sa evoluez in noua perioada.

Sunt crize, divorturi, casatorii, falimente, accidente, tot felul de drame sau schimbari, cu procentul mult mai mare in aceste perioade de pasaj. Da, poate trece o parte din pasaj fara sa observi nimic, dar  te trezesti ca la un moment vin gramada “problemele”.

Stii cum zice romanul: “o nenorocire nu vine niciodata singura”
Gratian mi-a povestit ca peste tot, in coaching, si de fiecare data cand a vorbit la invitatia altora, cum ar fi Camelia Patrascanu, sau Andy Szekely, la capitolul “nenorociri”  formula asa:

” O schimbare nu vine niciodata singura !”

Aceste schimbari te pregatesc si te ajuta sa te desprinzi ca sa treci in alta etapa.  
Dar partea buna este ca fiecare etapa  are bucuriile si implinirile ei.

Care e concluzia?
Nu e perioada buna sau rea, si  mai ales,
NICIODATA NU E PREA TARZIU!

In fiecare moment ai alegerea sa vezi ce e bun si sa te pregatesti sa mergi inainte, unde deja stii ce te asteapta, dupa graphic. Deja stii ca va veni o alta perioada care iti va aduce alta viziune .

Eu am fost foarte uimita cand am vazut graficul asta. M-a facut sa zambesc si sa ma gandesc la cate lucruri bune si cate experiente noi  imi stau in fata de azi inainte.

La tabara de la Predeal, din 7-10 iunie, te voi insoti in depasirea oricarei crize. Vino sa te pregatesti pentru momentele care vor veni.

Daca iti doresti sa incepi o relatie de iubire cu un partener, daca vrei sa intalnesti pe cineva special, vino sa te antrenezi ca sa atragi acea persoana in viata ta. Vei fi surprins de cum se vor schimba lucrurile.

P.S.
Linkul in care poti afla mai multe despre tabara de relatii :
www.lovesuccess.ro

Si te astept cu mare drag pe Pagina mea de FACEBOOK  unde un like de-al tau mi-ar umple inima de bucurie..

Loredana Latis
Antrenorul tau pentru succes
www.loredanalatis.ro
Email: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza

 banner-academia-ll

.

Comentarii 

 
0 # viorica 24-04-2012 10:59
Buna dimineata!
Draga Loredana te apreciez fff mult pentru ceea ce faci si ca dai mai departe.
Iti doresc sa ai parte de tot ce este mai bun si mai inalt pentru tine.
Te imbratisez ,
Viorica
 
 
0 # angela 24-04-2012 10:59
Imi place articolul tau, super!
Desi este un gen de recenzie, ai surprins ceva esential.
Felicitari!

Angela
 
 
0 # monica 24-04-2012 11:00
MI-a placut mult articolul de mai jos, si intr-adevar este incredibil de adevarat.
Eu pana acum am parcurs si primele 3 P-uri din viata unui om, si sunt perplexa sa constat ca in fiecare dintre P-uri s-au situat schimbarile majore din viata mea.
Unele bune, altele rele (desi acum le vad ca fiind un sut in cur = un pas inainte :) :) ), dar in mod evident SCHIMBARI.

Te imbratisez cu drag.
Monica.
 
 
0 # mirela 24-04-2012 11:00
multumesc mult.
 
 
0 # mihai 24-04-2012 11:01
Multumesc de infirmatii!
Sunt uimitoare.
Momentan nu imi permit sa merg in tabara.
 
 
0 # daniela 24-04-2012 19:19
Buna Loredana,

Super articolul si stii... am verificat . Eu am divortat fix la limita de jos a P-ului dintre 38-42, adica la 39 ani si jumatate. Uau, ce revelatie ! Poate daca as fi primit mesajul acesta la timp nu mai asteptam pana la 39,5 ani ci o faceam la 38, ca oricum urma sa intru in depresia post divort .

Am fost astazi la banca sa depun banii (stiam ca mai am ceva in cont si am depus doar 1500) . Cand am vrut sa fac plata am constatat ca am fix banii pe care-i depusesem, deci trebuie sa mai trec diseara ca sa depun 15 lei, dar promit sa o fac astfel incat sa-ti pot trimite OP-ul in seara asta.

Abia astept tabara.

Te imbratisez,

Daniela
 
 
+3 # marcel 24-04-2012 19:19
thanks pt articole
 
 
0 # nicoleta 24-04-2012 19:20
Buna,

Iti multumesc foarte mult!
Sunt intr-adevar foarte interesante acele etape in care m-am regasit in perioada C (32 - 38), cand am facut facultatea de arhitectura pentru ca vroiam sa schimb ceva in viata mea si cred ca dupa 30 de ani vrei sa faci altceva decat pana atunci sau ceva ce ti-ai dorit si nu ai implinit, atunci simti ca ai forte proaspete si ca poti muta muntii din loc.

In ceea ce priveste trainingul de la Predeal din nefericire nu imi permit sa platesc acea suma nici in visele mele cele mai frumoase.
As fi vrut sa vin dar avand in vedere ca nici nu ne-am luat luna asta salariul intreg nu ma pot pronunta nicicum.

Multumesc oricum pentru dorinta de a ma ajuta.

ps. stii cum se spune cine nu are prieteni sa-si faca pentru ca ei mi-au fost sprijin moral dar mai ales familia.

Toate cele bune si sa ne auzim cu bine! Pa!
 
 
0 # brandusa 25-04-2012 21:01
Deseneaza-ti harta vietii in fiecare clipa .
 
 
0 # maria 25-04-2012 21:05
______█▀▀▀▀▀▀▀▀ █_______█▀▀▀▀▀▀ ▀▀
___.█▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▀█__ __█▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▀█
__█▄▓░░░░░░░░░▓ ▄█__█▄▓░░░░░░░░ ░▓ ▄█
█▀▓▒___________ __▒▓█▀█▓░______ _______▒▓▀█
█▄▓░___________ __▒▓█▄█▓░______ _______▒▓▄█
█▀▓▒___________ ___▒▓▓▓▓▒______ _______▒▓▀█
█▄▓░___________ ____░░░░_______ ________▒▓▄█
_█▀▓▒__________ _ ____.❤._______________ ▒▓▀█
_█▄▓░__________ _ _______________ _______▒▓▄█
___█▀▓▒________ __ _ _______________ ___▒▓▀█
___█▄▓░________ __ _ _______________ ___▒▓▄█
______█▀▓▒_____ ___ __ _ ____________▒▓▀█
______█▄▓░_____ ___ __ _ ____________▒▓▄█
__________█▀▓▒_ ____ ___ __ _ ____▒▓▀█
__________█▄▓░_ ____ ___ __ _ ____▒▓▄█
______________█ ▀▓▒_ ____ __▒▓▀█
______________█ ▄▓░_ ____ __▒▓▄█
_______________ ___█▀▓▒▓▀█
_______________ ___█▄▓▒▓▄█
_______________ ______█▀█
_______________ ______█▄█
 
 
0 # paisa 25-04-2012 21:06
foarte interesant!!!! si adevarat in acelasi timp....big like!!!!
 
 
0 # daniela 25-04-2012 21:07
Spre uimirea mea chiar asa merg lucrurile in viata.
Daca stau bine sa ma gandesc si la noi in popor este ceva de genul ...din 7 in 7 ani se schimba ceva in viata ta.
 
 
0 # ana 25-04-2012 21:08
e simplu cea ce iti doresti cu adevarat se intampla ai incredere deplina in dumnezeu si urmeaza-ti visul daca ai dat de un hop si ai incercat si nu poti sa-l trecei ocoleste-l nu fii dezamagit in viata nu e numai drum drept nu atragem persoana ci le alegem dupa o dezama gire sau mai multe dupa multe greseli stim deja ce vrem si ce ne trebuie adica suntem maturi numai ca tata avea o expresie din multe f biune nu tine capul sa nu te ploua in gat,nu avea incredere in oamenii ecat dupa ce iti dovedesc asta si mai ales nu fi proasta altuia ca din mormant vin si te strang de gat n-am mucit ca prostul o viata intreaga sa ma faci de ras
caracter asta se naste si se poate slefui de parinti prin educatie,putere ,curaj rabdare si vei fi invingator
 
 
0 # gabi 25-04-2012 21:09
Foarte adevarat,ma gandeam de multe ori ca si parinti nostri au trecut prin ceea ce trecem noi,au avut etape de evolutie si graficul m-a facut si pe mine sa zambesc la anumite varste....foarte tare....Lori te-as ruga daca se poate sa-mi spui si mie cum se numeste cartea Daniel Levinson.....multumesc ca existi printre noi...puuuup
 
 
0 # monica 25-04-2012 21:09
mda..totusi cred ca nu ar trebui chiar generalizat....exista oameni care ajung la 40 de ani si sunt tot copii, parca au fost tinuti in puf, si dintr-o data zbang o catastrofa care ii da cu capul de pragul de sus ca sa il vada pe cel de jos.....sau oameni care au avut o copilarie dezatruasa, moartea tatalui, recasatoria mamei cu un om pe care copilul il detesta, apoi dezvoltarea profesionala, ajunge pe culmile cele mai inalte si la 30 de ani cand este convins ca a ajuns unde a ajuns doar datorita fortei lui, zbang o catastrofa care il reduce practic la starea de "leguma"....in plus cred ca conteaza f mult si tara in care suntem, educatia, etc....de ex in Franta oamenii se sinucid doar pt ca sunt dati afara ....orange a facut reduceri de personal si 40 de oameni s-au sinucis.....sunt perioade in care aproape zinic se arunca cineva in fata trenului in Paris.....
 
 
0 # mona 25-04-2012 21:11
mie graficul mi s-a potrivit cat de cat bine; interesant !
 
 
0 # viorel 26-04-2012 09:24
MULTUMESC MULT !!!
MATERIALUL ESTE INEDIT !!!
V.
 
 
0 # constantin 28-04-2012 09:08
cu toata dragostea,iesti un suflet iubit
 
 
0 # laura 02-05-2012 08:57
nteresant...dar la mine este dat totul un pic peste cap pentru ca am 42 de ani si deja sunt doar in starea de A FI...las viata sa curga si ma bucur de ea..nu mai judec nimic si ma traiesc clipa...de asemenea nu am ami intereseaza nici moartea ,am inteles de mult ce este ea si acum ea nu mai reprezinta ceva la care sa ma raportez....oare la mine e asa pentru ca am trecut tangential pe langa moarte si de cand m-am intors sunt alta????
 
 
0 # Loredana Latis 02-05-2012 08:58
aha... esti minunata, fiindca atunci cand treci pe langa moarte si revii... esti alt om, un om care pretuieste ceea ce este cuadevarat important in viata, care nu mai judeca pe nimeni si nu mai traieste nici in trecut nici in viitor, ci in prezent... superb! FELICITARI!!!!! Pote ne impartasesti si noua din experienta ta, ne-ar fi de mare folos... ai pute-o posta aici pe forum la povesti reale din viata http://www.loredanalatis.ro/forum/view-topiclist/forum-1-povesti-reale-din-viata-.html
Multumesc si sa ai o zi superba!
 
 
0 # adrian zlate 02-02-2013 19:51
sunt intr-o situatie catastrofala din toate punctele de vedere si nu stiu daca mai pot iesi la suprafata, pierdut casa la jocuri, familia nu mai vrea sa stie de mine, sunt bolnav de leucemie, o am pe mama in ingrijire care nu se poate deplasa, stam cu chirie si am ramas in urma cu platile suntem pasibili sa fim dati afara , CE SA FAC SA INTORC ACEASTA SITUATIE DEZASTRUOASA
 
 
0 # adrian zlate 02-02-2013 19:51
AJUTORRRRRRRRRR RRRRRRRRR !!!!!!!!
 
 
0 # vine followers 27-06-2015 17:23
Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?

I'm trying to find out if its a problem on my end
or if it's the blog. Any responses would be greatly appreciated.