4549
vizualizari

"Ceilalti te pot iubi numai atat de mult cat te iubesti tu pe tine insuti”  LaFontaine

Din experienta mea, este foarte important sa te iubesti pe tine insuti inainte de a cauta iubirea la un partener..
De ce ar fi asa?
Pentru a fi autentic in relatia ta si pentru a deveni constient de ceea ce esti si de cine esti tu, ceea ce-ti aduce implinire, iubire si sinceritate in relatia cu partenerul tau si cu tine insuti.

Stiu ca probabil este mai usor sa astepti ca cel de langa tine sa te iubeasca si poate astfel sa compenseze mai mult sau mai putin goliciunea din interiorul tau si astfel sa poti muta responsabilitatea la cel de langa tine...DAR astazi poti alege sa te iubiesti pe tine!

Asadar, daca simti ca ceva nu functioneaza in relatia ta, atunci descopera mai jos 3 secrete prin care te poti iubi mai mult pe tine in primul rand, pentru a darui cu adevarat iubire celorlalti din jurul tau.

Secretul nr. 1  INDRAGOSTESTE-TE de tine insuti!
Gandeste-te la ceea ce te face sa fii TU.
Lasa sa rasara de sub zapada vietii acel GHIOCEL care esti tu si care prin frumusetea, puterea si armonia sa prevesteste primavara in sufletul celor pe care ii intalneste.
Iubeste-te pentru toata lucrurile bune pe care le-ai facut si fa o lista acum cu cel putin 10 dintre ele... si fii darnic cu tine, accepta-ti imperfectiunile si da-le voie sa se transforme in ceva benefic tie..
Toata lumea greseste si toata lumea are defecte, insa tine minte: defectele sunt calitati exagerate! Asta inseamna ca daca tu gandesti ca ai defecte multe, imagineaza-ti un cursor prin care le poti regla astfel incat sa se transforme in multe calitati.
Si oricum, toata viata invatam, ne transformam si ne imbunatatim continuu... asa ca da-ti aceasta sansa de a invata din propriile greseli.
Si asa cum te porti cu o persoana de care te-ai indragostit, asa poarta-te si cu tine insuti!
„Iubirea de sine este inceputul unei iubiri care dureaza intreaga viata”Oscar Wilde

Secretul nr. 2 Nu mai fii critic cu tine, fii BLAND cu tine!
Ti se intampla adesea sa iti gasesti nod in papura? Sa te mustruluiesti pentru fiecare greseala? Auzi acea voce din capul tau care iti spune ca nu esti bun de nimic? Ca nu meriti prea mult bine? Ca esti norocos ca cineva te iubeste, fiindca nu stie cat de rau esti tu? Si tot asa...
Ei bine, afla ca nu sunt decat niste ganduri de-ale tale, pe care cumva inconstient le-ai agatat din drumul lor si TU le-ai dat putere si le-ai transformat in realitatea ta. Dar sunt doar niste GANDURI, nu esti TU!
Acum ca stii acest lucru, iti impartasesc o metoda prin care multi clienti de-ai mei au reusit sa impiedice acest criticism interior. Si este una foarte simpla: de cate ori iti vine o un gand negativ ai 2 posibilitati de a-l neutraliza:
*    Spune: „ANULEAZA” si gandeste-te la ceva placut
*    Intreaba-te: „E chiar asa? Care ar fi exceptia in care nu era chiara asa?”
Si tine minte: daca te uiti la ceea ce nu ai in viata ta vei fi nefericit, daca te uiti la ceea ce ai vei fi recunoscator. In care din cele doua stari vrei sa-ti traiesti viata?

Secretul nr. 3 Fii BUN si POZITIV cu tine!
Atunci cand te gandesti pozitiv si cu bunavointa la tine insuti, atunci dragostea pentru tine creste din ce in ce mai  mult.
Tot din experienta iti spun ca functioneaza foarte bine sa te uiti cu dragoste la tine in oglinda si sa te lauzi pentru reusitele tale, sa-ti intaresti punctele forte pe care le ai deja si sa fii recunoscator pentru ceea ce esti.
Antrenandu-te in acest sens, iubirea fata de tine va creste vazand cu ochii!

Iti multumesc pentru ca te-ai oprit din drumul tau si ai citit aceste randuri prin care poti incepe sa schimbi ceva ACUM…  si daca vrei sa imparti fericire, iubire si acceptare da un share sau like si aminteste-ti sa te inscrii la newsleterul saptamanal care sa te tina la curent cu toate gandurile bune…

Si te astept cu mare drag pe Pagina mea de FACEBOOK  unde un like de-al tau mi-ar umple inima de bucurie..

Loredana Latis
Antrenorul tau pentru succes
www.loredanalatis.ro
Email: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza

 banner-academia-ll

Participa si TU la urmatoarele evenimente

Comentarii 

 
-1 # cecilia 30-12-2011 17:46
Voi urma sfaturile tale pas cu pas,cu atât mai mult cu cât coincid perfect cu ce gândesc eu!
 
 
0 # Loredana Latis 30-12-2011 17:47
Multumesc draga mea... important este sa coincida cu ceea ce gandesti tu, fiindca tu esti propriul tau stapan si tu te cunosti cel mai bine din lumea asta... eu doar pot sa luminez cate ceva pe ici pe colo...
Meritul reusitei este 100% al tau!
 
 
0 # mari 30-12-2011 17:47
Multumesc
 
 
0 # carmen 30-12-2011 18:07
cat timp ar trebui sa ma antrenez?
 
 
0 # vasi 30-12-2011 18:13
va multumesc ,un AN NOU cu multe impliniri va doresc
 
 
0 # marcela 30-12-2011 18:17
Eu am descoperit ca daca esti bland cu tine esti si cu ceilalti!
Multumesc Loredana pentru postarile tale pline de intelepciune si sfaturi utile!
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si iubire si in noul an!
 
 
0 # DIANA 01-01-2012 18:44
buna seara!
tocmai am citit "cum sa te iubesti pe tine".
f frumos!
am sa incerc sa pun in practica "anuleaza"!:)
Multumim pt toate gindurile bune!
La Multi Ani!!!:*
 
 
0 # Mihaela 01-01-2012 21:36
‎''Daca te uiti la ceea ce nu ai in viata ta,vei fi nefericit,daca te uiti la ceea ce ai,vei fi recunoscator !'' ♥
 
 
0 # Loredana Latis 01-01-2012 22:08
draga mea... am invatat din propria mea experienta... si acum aleg sa ma uit la ce am: familie, prieteni minunati si restul vin de la sine... fiindca in viata conteaza mai mult atitudinea decat orice altceva...
 
 
0 # Mihaela 01-01-2012 22:08
In fiecare zi ii multumesc bunului Dumnezeu pentru ceea ce am si pentru ceea ce sunt !
 
 
0 # Vasilica 01-01-2012 21:53
buna seara ,cind eram copil sufeream ca eram prea grasuta ,am invatat in timp ,ca trebuie sa te iubesti intii pe tine insuti ,doar asa reusesti sa iubesti cu adevarat si semenii ,altfel toata iubirea din lume nu te ajuta la nimic daca tu nu te iubesti asa cum esti
 
 
0 # Loredana Latis 01-01-2012 22:09
asa este draga mea Vasilica si eu am trecut prin faza asta...
 
 
0 # vasilica 01-01-2012 22:09
problema e ca am inteles abia acum situatia si am acceptat-o ,batrina ,deci asa cum zicea domnul Serban sunt o mama nasoala fizic ,dar sper ca sunt si am fost o mama buna ,norocul meu este ca amindoua fetele mele sunt slabute ,deci nu seamana cu mine ci cu tatal si cu soacra mea
 
 
0 # Loredana Latis 01-01-2012 22:10
draga mea... nu esti batrana niciodata... atat timp cat esti vie! Fiindca ai sansa sa te bucuri de fiecare clipa... si nu exista oameni nasoli fizic, exista OAMENI! Frumusetea este relativa... eu am stat un an in China si pot sa-ti spun ca am vazut oameni pe care eu la vremea respectiva ii consideram f urati, dar erau modele acolo... Asadar, ce inseamna frumos sau urat?
 
 
0 # vasilica 01-01-2012 22:11
aveti dreptate ,asta am inteles dupa ce in momentele din viata mea am vazut multa suferinza ,si de obicei fara sa avreau am ajuns la concluzia ca daca nu ne iubim pe noi insine nu ne ajuta cu nimic iubirea celorlalti,de multe ori nu conteaza cit esti de frumos fizic ci cit iti este de frumos sufletul,ca vorba ceea de frumosi si veninosi suntem satui
 
 
0 # Loredana Latis 01-01-2012 22:12
superb Vasilica
SUPERB....asa cred si eu draga mea...
 
 
0 # Mihaela 01-01-2012 22:12
multumesc LOREDANA ♥ !
 
 
0 # OANA 02-01-2012 13:18
La Multi Ani, Loredana!
iti multumesc pentru ca existi si ne impartasesti atatea lucruri utile si frumoase.
Numai bine in anul ce a sosit si sa ne auzim sanatosi!
 
 
+1 # cristina 02-01-2012 15:07
multumesc
 
 
0 # Loredana Latis 03-01-2012 13:41
cu mult drag... si iti doresc un an cu multa multa iubire in suflet!
 
 
0 # andrei 03-01-2012 12:40
Buna Loredana si cu Anul Nou !!!

Am citit in internet articolul tau cu privire la acele 3 secrete CUM SA TE IUBESTI PE TINE INSUTI.

Si de aici imi apare o intrebare - nu suna aceasta idee de a iubi pe tine insuti ca un egoism personal,si daca luam dupa Biblie,trebuie sa iubim pe aproapele nostru,nu e asa?

Si doresc sa iti dau asa o intrebare - spre exemplu eu sint persoana ceea care ma stimez,ma iubesc pe mine s.a.m.d.Si in cazul cind eu iubesc pe altcineva tot asa de mult cum si pe mine,cum ar fi dragostea mea catre o fata.

Si de aici apare asa - daca eu o iubesc,dar din partea ei nici un fel de iubire,dragoste nu apare spre mine,in acest caz ce se poate de facut ???

Cum de procedat in asa caz???

Multumesc!
 
 
0 # Loredana Latis 03-01-2012 12:42
Buna Andrei,

Iti doresc sa ai un an nou fericit, cu multa iubire, armonie, bucurie si belsug alaturi de cei dragi tie!

Iti multumesc pentru intrebarea ta, care este foarte adevarata si complexa in acelasi timp...

Am sa incerc sa-ti raspund punctual.

1. Sa te iubesti pe tine este egoism?
Ei bine... daca te iubesti pe tine intr-un mod autentic, iti cureti din emotiile negative ale trecutului, iti clarifici ce esti si cine esti... atunci esti pregatit sa iubesti pe altcineva, fara sa-l ranesti, fara sa-l folosesti ca pe groapa ta de gunoi ci sa il respecti, sa ii respecti deciziile si toata fiinta lui.
Si asa, ia nastere o relatie adevarata, bazata pe iubire, comunicare, intelegere si poate dura mult timp, in care fiecare partener traieste intr-un context de iubire unde se poate dezvolta armonios.
Desigur, ca daca ajungi sa te iubesti pe tine insuti si sa nu-ti pese de ceialalti, atunci esti egoist.
Daca iti pasa doar de iubirea fata de tine, actionezi in orice fel astfel incat sa obtii iubirea cuiva (te folosesti de copil, parinti, etc) atunci esti egoist.

2. Cand tu iubesti o fata si ea nu te iubeste... din punctul meu de vedere este important sa-i respecti sentimentele.
Iubesti cu adevarat pe cineva atunci cand esti capabil sa te gandesti la fericirea acelei persoane, chiar daca fericirea ei insemana sa nu fie cu tine.
Mai mult decat sa-i arati dragostea ta, sa fii prietenul ei... tu nu prea poti face.
Natura isi urmeaza cursul ei si nu poti obliga pe cine sa te iubesca.
Si chiar daca prin diverse manipulari reusesti la un moment dat, in timp relatia se destrama...
Depinde ce vrei: sa fii egoist si sa te folosesti de orice tertip pt a obtine fata, chiar daca nu te iubeste, sau sa te iubesti cu adevarat pe tine si pe ceilalti si sa faci tu tot ce este posibil, din partea ta, de a-i arata dragostea ta, dar in acelasi timp de a-i respecta deciziile ei.
Chiar dca ea decide sa nu fie cu tine. Daca-i respecti deciziile, o iubesti cu adevarat!

Sper sa te fi ajutat....
Iti doresc mult mult succes!
 
 
-1 # Cecilia 03-01-2012 13:39
multumesc,sunte ti o persoana deosebita,care imi bucura mereu sufletul♥...
multi pupici:*:*:*...adorrrrr♥!!!
 
 
-1 # simona 03-01-2012 13:40
Sunt multe persoane care nu stiu si nu vor stii niciodata ce inseamna cu adevarat cuvantul "IUBIRE".
Oricat le-am spune e peste puterea lor de intelegere si nu sunt pregatiti pentru a intelege si a primi acest dar
 
 
-1 # Loredana Latis 03-01-2012 13:41
desigur Simona asa este... fiecare are timpul lui si e ok asa... invatam si descoperim toata viata..
 
 
-1 # LIA 03-01-2012 14:04
Multumesc pentru tot!
Numai bucurii in 2012!
 
 
-1 # ELENA 03-01-2012 14:05
...LA MULTI ANI FERICITI!!!

Multumesc ca ati acceptat cererea mea...citesc cu foarte mare placere link.urile dv.,de multe ori sint o alinare a sufletului meu,imi dau putere sa merg mai departe...sa am incredere in mine insumi,in prieteni(dar prietenii trebuie sa stim sa ii alegem mai ales aici in strainatate).

Un proverb zice: ,,vorba dulce mult aduce"...iar eu zic:vorbele dulci aduc intelepciune,dr agoste,increder e ca viata este frumoasa( dar si ,,urita" din cind in cind),ca trebuie sa stim sa pretuim tot si pe toti care ii avem alaturi,sa stim sa imbatrinim frumos,sa respectam dar mai ales sa stim sa ne facem respectati de altii...

Va urez un an nou plin de bucurii si pace in suflet..........
 
 
-1 # Loredana Latis 03-01-2012 16:13
Draga mea Lusa Elena iti multumesc si iti doresc un an MINUNAT alaturi de cei dragi tie si chiar daca esti peste mari si tari sa stii ca aici in Romania ai oameni care se gandesc cu drag la tine, printre care si eu. Stiu ca este greu sa fii...
 
 
-1 # IULIANA 03-01-2012 14:06
Multumesc ca ne-am ''intalnit '' !
La multi ani !
 
 
-1 # costi 03-01-2012 14:06
La multi ani!
 
 
+1 # cecilia 03-01-2012 19:03
Multumesc pentru tot!
Numai bucurii in 2012!
 
 
+1 # Loredana Latis 03-01-2012 19:03
Multumesc draga mea Cecilia esti o persoana foarte draga mie si simt caldura sufletului tau care ma incurajeaza in fiecare zi.
Iti sunt profund recunoscatoare si am incredere ca acest an va fi SUPERB!
Eu iti doresc ca toate visele tale sa devina realitate in acest an MAGIC!
 
 
+1 # cecilia 03-01-2012 19:04
Si tu ești tare draga,ptr mine si nu exista zi sa nu citesc tot ce postezi tu pe FB .
îmi dai foarte mult curaj!
Sa ai un an la fel de bun si minunat ca tine!
 
 
+1 # Ostoros Janos 06-01-2012 13:37
La mine cel mai bine functioneaza iertarea de sine. Nu te poti iubi atata timp cat nu te poti ierta (pe tine sau pe altcineva). Un singur pacat (greseala, imperfectiune etc.)neiertat iti poate umbri iubirea, asa cum un nor acopera soarele. Desigur, sunt multe alte metode care, temporar, iti pot ameliora starea spirituala, si le poti folosi cu succes.
O alta practica (poate mai ciudata, dar eficienta)este ca ma detasez de corpul meu fizic, realizez Cine Sunt Eu cu Adevarat si apoi (daca este cazul) ma identific cu persoana pe care o iubesc cel mai mult. In aceasta meditatie trecutul meu "nu mai exista", dispare orice bariera din calea iubirii, si atunci iubirea fata de mine insumi/insami devine ceva firesc, si nu doar o porunca pe care "musai" s-o respectam.
 
 
+1 # Loredana Latis 09-01-2012 20:37
Draga Janos,
Iti multumesc... asa este...
 
 
+1 # DORINA 06-01-2012 14:04
SUNT BUNICA,
AM LUCRAT SI AM CUNOSCUT FOARTE MULTI OAMENI
DAR TU M-AI IMPRESIONAT,CRE D CA NU GRESESC DACA TE APRECIEZ CA FIIND O TANARA VESELA ,COMUNICATIVA ,O FIRE DESCHISA CUM RAR MAI INTALNESST AZI CAND TOATA LUMEA VORBESTE EVAZIV ,DE COMPLEZENTA ,LAPIDAR...
DORINA
 
 
+1 # rodica 09-01-2012 20:35
Corect; daca te uiti la ce nu ai in viata vei fi nefericit!