8032
vizualizari

„In viata mea am trait multe nenorociri, din care marea majoritate nici nu s-au intamplat, dar eu le-am trait!” Mark Twain

Se poate ca o mare parte din viata ta sa ti-o petreci pe diverse griji, sa iti faci diverse scenarii, pentru ca in final lucurile sa se intample intr-un mod mult mai putin tragic decat credeai... sau nu..

Ti se intampla adesea sa:

  • Ai griji ca nu iti poti plati facturile, ca vei fi concediat, fara nici un motiv concret?
  • Te astepti sa se intample ceva rau?
  • Crezi ca e prea frumos ca sa fie adevarat?
  • Vezi jumatatea goala a paharului?
  • Te gandesti ca te inseala partenerul fara sa ai vreun motiv?
  • Iti imaginezi scenarii negative in legatura cu diverse activitati?
  • Te simti vinovat pentru deciziile din trecut?

Daca da, atunci inseamna ca esti bantuit de ganduri negative, care nu iti aduc nici un beneficiu, revin obsesiv si prin antrenament devin mai puternice, lasandu-te pe tine fara putere in viata ta.

Daca iti proiectezi gandurile negative in trecut, atunci inseamna VINA iar daca ti le proiectezi in viitor, atunci inseamna INGRIJORARE.

Asa vrei sa-ti petreci timpul din viata ta? Cu sentimente de vina sau ingrijorare?

Sper ca raspunsul tau a fost un mare NU!

Atunci pune STOP gandurilor negative!

Cum?

Foarte simplu, printr-o tehnica usoara si rapida care a avut rezultate uimitoare la clientii cu care am aplicat-o:
Ori de cate ori ai un gand negativ, ia un pix si o foaie si:
1.    Noteaza gandul negativ: de exemplu: sunt ingrozit ca o sa-mi pierd jobul!
2.    Intreaba-te: Am incredere 100% ca acest gand este adevarat? Si raaspunde pe hartie..
3.    Sesizeaza cum te face sa te simti in corpul tau acest gand si noteaza
4.    Intoarce gandul pe toate fetele posibile si gaseste 5 motive pentru care este adevarat astfel:

  • Nu sunt ingrozit ca imi voi pierde jobul- si gaseste 5 elemente care sunt adevarate aici
  • Sunt ingrozit ca nu o sa-mi pierd jobul- si gaseste 5 elemente care sunt adevarate aici

Aceasta tehnica foarte simpla si rapida este deosebit de eficienta.
Vei descoperi ca mintea s-a antrenat in a repeta acest gand negativ, fara nici un motiv concret de care sa-ti fie teama.
Si astfel, gandul negativ isi va pierde din putere iar tu iti vei recapata atitudinea pozitiva si optimista pe care ti-o doresti.
    
In concluzie, ai nevoie sa faci o alegere daca vrei sa treci prin viata intr-o maniera nesanatoasa sau sanatoasa. TU ALEGI! Iar viata iti cere mereu sa faci aceasta alegere.
Gandirea negativa este o rezistenta la viata insasi


Iti multumesc pentru ca te-ai oprit din drumul tau si ai citit aceste randuri prin care poti incepe sa schimbi ceva ACUM…  si daca vrei sa imparti fericire, iubire si acceptare da un share sau like si aminteste-ti sa te inscrii la newsleterul saptamanal care sa te tina la curent cu toate gandurile bune…

Si te astept cu mare drag pe Pagina mea de FACEBOOK  unde un like de-al tau mi-ar umple inima de bucurie..

Loredana Latis
Antrenorul tau pentru succes
www.loredanalatis.ro
Email: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza

 banner-academia-ll

Participa si TU la urmatoarele evenimente

Comentarii 

 
+1 # Olivia 30-12-2011 18:03
Loredana, FUNCTIONEAZA!
Eu de ieri am facut tehnica asta de 5 ori si e super tare!
Multumesc si mai astept si altele, ca asta a fost bestiala!
 
 
0 # Violeta 02-01-2012 13:23
Imi plac articolele tale fiindca imi arata ce sa fac.
Voi incerca si eu aceasta metoda, fiindca adesea am atacuri de panica si vad totul in negru.
Iti multumesc! La multi ani!
 
 
0 # vlad 03-01-2012 19:13
sunt incantat ca te-am descoperit, am aflat multe lucruri frumoase si utile.
Felicitari si LA MULTI ANI!
 
 
0 # OANA 03-01-2012 19:14
Un gand bun din Timisoara si sa te tina Dumnezeu sanatoasa sa ne mai scrii!
 
 
0 # flori 03-01-2012 19:15
foarte simpla metoda, chiar acum am facut-o si m-a mirat cat de usoara este si cat am ras la sfarsitul ei.
SUPER!
MULTUMESC LOREDANA!
 
 
0 # cristina 03-01-2012 19:51
e uman sa fie asa!!!
 
 
0 # Loredana Latis 03-01-2012 19:52
asa este... e uman,,, numai sa nu fie exagerate... ca sa nu cadem in extrema negativului...
 
 
0 # cristina 03-01-2012 19:52
si extremele sunt umane, cadem de multe ori in ele!! daca nu am fi asa nu am mai avea farmec, oamenii care se controleaza prea mult devin nenaturali!!! intra in niste tipare si nu mai ies de acolo nicicum!! in fine, e multa filosofie, mai bine sa fim glumeti ca abia a inceput anul, sa lasam tristetea si restul pentru mai pe la mijlocul lui, hahah
 
 
0 # Loredana Latis 03-01-2012 19:53
hahahaha.. asa este... si suntem niste oameni minunati...
 
 
0 # cristina 03-01-2012 19:53
exact oamenii in general sunt minunati si sunt cea mai interesanta creatie!! diferentele sunt tot farmecul!! nu mi-ar place deloc sa fim la fel, doua ca mine ar fi prea mult!!! hahaha
 
 
0 # Loredana Latis 03-01-2012 19:54
hahahahahahahah a esti superba... chiar asa, ar fi ciudat sa fie doi la fel... unde ar mai fi farmecul?
 
 
0 # cristina 03-01-2012 19:54
noroc ca mama nu mai poate, asa sunt in siguranta!!
si eu si altii!!
acum serios, ce ai scris tu, este perfect adevarat, eu fac mereu greselile ce le-ai scris, insaapoi le pun la CV-ul experientei, stiu ca fara ele nu as fi ce sunt azi!!
 
 
0 # Loredana Latis 03-01-2012 19:55
esti mortala... super fain.. hahahahahaha
toti facem ce am scris...ca doar tot din experienta le-am luat... asa incat am trecut si eu pe acea carare si multi altii... insa ideea este sa gasim alternative atunci cand vrem sau dupa ce am invatat din ele... :)
 
 
0 # cristina 03-01-2012 19:56
pai asa spun mereu cand mai imi spune cate un tip, daca te gaseam pe tine mai demult??!! raspund pai nu aveai cum, fiindca sunt unica. Trecutul trist sau ma rog urat (partea goala a paharului), te ajuta la constructia viitorului frumos fiindca ai tendinta sa imbunatatesti(e u cel putin) nu neaparat sa sufli si in iaurt fiindca te-ai fript cu ciorba fierbinte!! Mi s-a spus ca asa atrag negativul fiindca nu renunt la trecutul urat (adica sa-l uit, sa-l sterg, deci sa ma sterg si pe mine), deci ca as fi vinovata, pai care negativ il atrag??? el face parte din viata mea, nu il atrag eu deloc!!! las lucrurile sa se intample si le rezolv cu ajutorul instinctului si a gandirii!!m-am "specializat" in ani, in a rezolva lucrurile urate si complicate, pe cele usoare le "rezolva" oricine, asta este arta de a trai!Orice decizie a trecutului afecteaza viitorul, fiindca orice actiune are efecte, si este ca in principiul dominoului!! ti-am zis este multa filosofie, deja am scris romane!!! hahaha
 
 
0 # Loredana Latis 03-01-2012 19:58
dar asa este, trecutul este o parte din fiecare, cum sa-l stergi? chiar astazi am scris un articol despre cum poti sa scapi de fantomele trecutului...chiar daca sunt o parte din tine fara sa renunti la tine si la trecut... insa este important daca traim in trecut sau in prezent, aici apare marea DIFERENTA dintre oamenii fericiti si cei nefericiti...
 
 
0 # alice 03-01-2012 20:08
important este sa pastram trecutul fiindca este al nostru personal, sa-l folosim bine pt noi, sa nu ne simtim victime ci invingatori, supravietuitori , si sa construim latura frumoasa alaturi. Drumurile nu sunt facute dinainte, le facem noi pe acelea pe care vrem sa mergem!!! Eu ma simt fericita si norocoasa!!
 
 
0 # Loredana Latis 03-01-2012 20:21
imi place:" drumurile nu sunt facute dinainte, le facem noi pe acelea pe care vrem sa mergem"... pot sa o folosesc si eu intr-un articol?
 
 
0 # ALICE 03-01-2012 20:22
bineinteles ca poti, nu este vorba mea exact, eu am adaptat-o pt mine, eventual sa-ti caut citatul exact, este dintr-o carte a unuia dintre profesorii mei ce l-am avut la uzante diplomatice la master, care a scris o carte in care a citat un spaniol!!

facea referire la relatiile internationale, politica, globalizare, etc, si cat de greu este pentru cel care deschide drumuri. Subiectul l-am abordat fiindca eu i-am spus foarte filosofic ca atunci cand vrei sa deschizi un drum nou mereu ceilalti te vor ataca si vor incerca sa te impiedice, era o legatura si cu psihologia maselor si efectele cand deschizi drumuri noi!!!

iti caut si-ti trimit mesaj
 
 
0 # TEODORA 03-01-2012 22:20
La multi ani!
Armonie, fericire si iubire iti doresc...
 
 
0 # corina 04-01-2012 10:45
La Mulţi Ani!
Fie ca toate visele pe care le făuriţi în aceste zile de început de an să se împlinescă şi drumul străbătut pentru realizarea lor să vă aducă bucurie în inimă, iar în casă fericire şi belşug.
Vă mulţumesc mult pentru că m-aţi acceptat în rândul prietenilor.
 
 
0 # elena 05-01-2012 10:45
Gandirea negativa este o rezistenta la viata insasi.
MUltumiri LOREDANA!
 
 
0 # Luminita 06-01-2012 16:00
Da, evident cand omul e multumit cu sine insusi interactioneaza pozitiv cu cei din jur , emana bunavointa si se comporta ca atare...Cei din jur vor reactiona pozitiv la randul lor...omul e reflexiv in comportament , in general ; care e dizarmonic, sau pe alta lungime de unda, e bine de evitat...mai sunt si asa...Multumesc pentru mesaj, zi super si plina de succes ! :) >:D
 
 
0 # cristina 06-01-2012 16:03
Iti urez o zi frumoasa, senina si vesela ca tine si ca articolele tale! :) Chiar esti inspirationara si-ti multumesc pentru asta si pentru ce sentimente trezesti!
 
 
0 # diana 02-04-2012 19:01
am in cap numai ginduri negativedin care cauza i mi simt capul cit o banita.De aici atacurile de panica, anxietatea permanenta........mi se pare imposibil sa scap cumva de ele. Am avut in viata evenimente negative multe....si am ramas blocata in ele.... CE SA FACCC????HELP :sad:
 
 
0 # Loredana Latis 03-04-2012 09:20
Draga mea Diana,

Prin ce treci tu acum este dureros si imi imaginez ca iti este foarte greu.

Eu pot sa-ti spun din propria mea experienta si din cea a clientilor
cu care lucrez ca daca iti doresti, poti produce transformare in viata ta!

Asadar, te rog ia un pix si o foaie si noteaza raspunsurile la
urmatoarele intrebari:
Care este frica ta cea mai mare?
Care este efectul acestei frici in viata ta?