3111
vizualizari

Ei, asta da idee! Cum ar fi sa-i poti schimba pe cei din jurul tau dupa placul tau?

In multe dintre sesiunile mele de coaching cu diversi clienti, m-am intalnit cu aceasta nevoie sau dorinta: sa-i schimbe pe cei din jurul sau!

O situatie concreta am avut zilele trecute intr-o sesiune de coaching de grup, in care o persoana X a venit cu aceasta tema: sa-l schimbe pe sotul eu si daca se poate sa-l schimbe si pe seful ei. Si daca se poate... si pe copii ei, pe prietenele ei... si tot asa...
Un spectru foarte larg, precum poti observa... si daca se putea, X vroia sa schimbe lumea!
Usor de zis, greu de facut!

Dupa o scurta ascultare, am intrebat-o pentru ce anume isi doreste acest lucru iar raspunsul ei a fost ca: ea stie cel mai bine cum trebuie sa se poarte sotul ei, de exemplu, fiindca asa cum este acum, pe ea o face foarte nefericita.
Nu intru in amanunte, doar ca ideea de baza este ca isi dorea schimbare si s-a gandit ca cea mai buna metoda este sa inceapa cu schimbarea din exteriorul sau.
Ti s-a intamplat sa iti doresti asa ceva?
Eu recunosc deschis ca in urma cu 4 ani si eu imi doream cu disperare asa ceva, sa schimb lumea, dar eu sa raman la fel!

Si totusi... dupa ce intelegi motivatia din spatele acestei nevoi/dorinte iti poti da seama ca de fapt intentiile tale sunt bune si nobile intotdeauna pentru celalalt.
Numai ca... ceea ce-ti doresti tu este valabil pentru tine si nu este neaparat valabil pentru sotul/seful/copilul tau...
Ce inseamna acest lucru?
O posibilitate ar putea fi aceea ca datorita faptului, care este o realitate destul de des intalnita si constientizata, ca fiecare om este UNIC si are propriile sale valori, credinte, convingeri, expriente si perceptii ale realitatii, adesea se intampla ca ceea ce tu consideri a fi util pentru celalalt, sa nu fie deloc asa!
Si este firesc, fiindca in acelasi timp, imagineaza-ti cum ar fi ca pe tine sa te schimbe fiecare dupa bunul sau plac! Ti-ar placea? Si de fapt, cine ai mai fi tu?

Asadar, poate a venit momentul sa vorbesc foarte deschis despre acest lucru. Cum poti schimba lumea? Schimbandu-te pe tine!

Asa cum spune Gandhi: „Fii tu schimbarea pe care o doresti in lume” acum este momentul sa intelegi cel mai bine ca atunci cand vrei sa schimbi ceva, este prilejul sa te schimbi pe tine..

In ce fel poate influenta schimbarea ta interioara mediul din exterior?
In cel mai direct mod posibil si in timpul cel mai scurt!
Cred ca deja ai observat ca actiunile, atitudinile si comportamentele tale provoaca anumite reactii in jurul tau. Precum si cele ale apropiatilor tai iti provoaca anumite reactii tie.
Acest lucru foarte simplu inseamna ca atunci cand tu iti schimbi atitudinea, comportamentele sau actiunile, apropiatii tai vor avea un raspuns diferit.
Are logica?

In acest caz, atunci cand vrei sa schimbi pe cineva, aminteste-ti ca modul cel mai simplu de actiune este sa te schimbi pe tine, sa iti antrenezi comportamente si atitudini noi.
Eu iti doresc mult succes si aminteste-ti ca prin antrenament poti ajunge acolo unde tu iti doresti sa fii! Eu iti sunt alaturi!

Si fiindca tu ai deja o experienta bogata de viata, te rog sa scrii la comentarii solutiile tale prin care ai reusit sa schimbi ceva in jurul tau... si pentru asta eu iti sunt profund recunoscatoare!

Iti multumesc pentru ca te-ai oprit din drumul tau si ai citit aceste randuri prin care poti incepe sa schimbi ceva ACUM…  si daca vrei sa imparti fericire, iubire si acceptare da un share sau like si aminteste-ti sa te inscrii la newsleterul saptamanal care sa te tina la curent cu toate gandurile bune…

Si te astept cu mare drag pe Pagina mea de FACEBOOK  unde un like de-al tau mi-ar umple inima de bucurie..

Loredana Latis
Antrenorul tau pentru succes
www.loredanalatis.ro
Email: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza

 banner-academia-ll

Comentarii 

 
0 # creola 13-03-2012 20:48
poate schimbarea ar fi cazul sa vina de la noi spre exterior...nu cred in schimbarea celorlalti fara a te schimba tu :)
 
 
+1 # emil 15-03-2012 23:39
Suntem toţi foarte diferiţi; tocmai aici este provocarea fiecărei zile în care interacţionezi social; mai ales în front line business...
"It's all very simple: You love me or hates me and even thinking or say that I am stupid?
But remember this, I belong to the strongest group on this earth....I am a consumer!" by René van Haastert .
Crezi că ai suficiente resurse pentru a schimba un consumator?
 
 
0 # maria 15-03-2012 23:40
putem sa ii schimbam pe cei din jurul nostru doar schimbandu-ne pe noi, stilul nostru de viata in interesul lor....nu e usor si totusi se merita sa vedem ca se poate si altfel..
 
 
0 # iolanda 15-03-2012 23:41
Chiar in aceasta saptamana am avut parte de o astfel de experienta care mi-a intarit convingerea ca tot ce se obtine prea usor nu este de calitate si nu poate dura.Parerea mea:))))
 
 
0 # Loredana Latis 15-03-2012 23:42
oare de ce se intampla asa draga mea Iolanda
 
 
0 # monica 15-03-2012 23:42
Da, s-a intamplat cu un job, acum niste ani, si am regretat schimbarea pe care o acceptasem, dupa mai putin de o saptamana. In a doua saptamana deja cautam altceva. Nu stiu ce parere aveti despre vorba care suna asa "mai binele este dusmanul binelui", dar eu am inteles-o the hard way.
 
 
0 # monica 15-03-2012 23:43
Si ce am invatat din situatie: doua lucruri: 1) - sa imi ascult intuitia, care in situatia respectiva imi urlase pe sapte guri sa nu ma duc acolo dar nu i-am dat atentie fiind sub vraja salariului oferit (care a fost adevarat si nu el a fost cauza neplacerii); 2) - am invatat cel putin un domeniu de aplicare al IT-ului in care nu am ce sa caut si deci pentru evitarea viitoarelor situatii de acelasi gen, sa nu mai abordez acel domeniu chiar daca mi s-ar da pe la nas cu sume frumoase.
 
 
0 # camelia 15-03-2012 23:44
Sunt perfect de acord cu voi toti.
Cred ca totul este o chestiune de timp: cu cat mai devreme realizezi ca in tine sta schimbarea cu atat vei avea mai mult timp de liniste interioara si chiar de libertate.
 
 
0 # ana maria 15-03-2012 23:45
Sincer...nu imi doresc sa ii schimb pe cei din jurul meu...doar ca sa-mi placa. Fiecare suntem unici in univers, avem propriile principii de viata, un mod unic de a exista, de a gandi. Nu suntem marionete...si principiul ce tie nu-ti place altuia nu-i face este cheia esentiala.
 
 
0 # Loredana Latis 15-03-2012 23:45
asa este draga mea, suntem unici si minunati asa cum suntem si de aceea este important sa intelegem ca noi putem fi schimbarea pe care o dorim in lume! Multumesc din suflet si ma bucur ca impreuna putem aduce o lumina in acest subiect destul de delicat, precum am sesizat in comunicarea cu cei din jurul meu... :)
 
 
0 # ana maria 15-03-2012 23:47
:-)
 
 
0 # laura 19-03-2012 09:26
Nu poti sa-i schimbi pe altii fara sa te schimbi intai pe tine.
 
 
0 # marina 19-03-2012 10:12
putem sa ii schimbam pe cei din jurul nostru doar schimbandu-ne pe noi, stilul nostru de viata in interesul lor....nu e usor si totusi se merita sa vedem ca se poate si altfel..
 
 
0 # ELENA 19-03-2012 10:53
Primul lucru care mi-a venit in minte atunci cand am citit subiectul discutiei a fost acela ca oamenii pe care ii avem in jurul nostru la un moment dat sunt cei de care avem nevoie: familie, prieteni, cunostinte, colegi, sefi. Iar acest anturaj se schimba de-a lungul timpului. Dovada: oricui i se intampla sa aiba un cerc de prieteni sau cunostinte acum, iar peste cativa ani oamenii din jurul sau sa fie altii. Iar atitudinea persoanelor din jur este reactia la propria atitudine. De exemplu, sotul devine nervos/nemultumit daca sotia este mereu nemultumita, il critica, il jigneste etc si invers. Si cu asta l-a schimbat.Oare cum era la inceputul relatiei, cand erau amandoi multumiti si fericiti astfel incat au hotarat sa-si uneasca destinele? Cine sa se mai intrebe? Era, la un moment dat, o reclama in care ea l-a determinat pe el sa se tunda, se se imbrace la cravata, apoi si-a dat seama ca nu-i place cum l-a schimbat...
Multa lume incearca sa-i schimbe pe cei din jur, dar isi doresc acest lucru fara sa-si asume si rezultatul. Iar asta vine din interiorul in care uitam sa ne intrebam ce am schimba la noi ca fim fericiti? Chiar asa, voi ce ati schimba, in primul rand, la voi?
 
 
0 # adriana 19-03-2012 10:54
Nu mi-am dorit, si nu mi-am propus niciodata sa schimb pe cineva. Sa schimb ceva, da, dar asta e cu totul alta poveste. Cand nu-mi place ceva spun, pur si simplu, dar nu inseamna ca daca mie nu-mi place ceva, acel ceva trebuie sa fie cum imi place mie! ... Nu stiu ce sa zic...Dar , ma rog, poate ca eu sunt depasita....:)
 
 
0 # Loredana Latis 19-03-2012 10:55
Draga Adriana, poti sa fii fericita fiindca nu iti doresti sa schimbi pe cineva din jurul tau.... fiindca eu in urma cu multi ani mi-am dorit acest lucru si sufeream foarte mult... si cumva acesta a fost momentul meu de cotitura in a deveni omul care sunt acum. Atunci am realizat ca singura fiinta pe care am dreptul si pot intradevar sa o schimb sunt EU.
Poate iti vine sa crezi mai greu, dar sunt foarte multe persoane in prezent care isi doresc sa -i schimbe pe cei din jurul lor... nu inseamna ca aceste persoane nu sunt ok, ci inseamna ca mai au cate ceva de clarificat cu propria persoana.
Asa incat felicitari! Tu esti deja schimbarea pe care o vrei in lume, as spune eu... :)
 
 
0 # adriana 19-03-2012 10:55
Esti draguta! Eu sunt o fire independenta, foarte optimista, si cred cu tarie ca fiecare are locul lui pe acest pamant, indiferent unde si cum se afla. Mai cred ca in orice rau este si mult bine si mai cred ca oamenii sunt frumosi si buni! Daca din nefericire unii se gasesc in locul nepotrivit, atunci incep sa se schimbe...incep sa se urateasca... Avem datoria, fiecare dintre noi, sa pastram un mediu prielnic binelui si frumosului. Din pacate .....
 
 
0 # catalin 19-03-2012 10:56
Evident ca "schimbarea celor din jur" este o poveste, frumoasa pentru unii, interesanta pentru altii, dar imposibil de rezolvat pentru oricine a trecut constient prin viata asta si a acumulat ceva experienta din asta... Problema este in ce mod ne raportam la cei din jur si cum relationam cu ei. In aceste conditii singurul lucru care se poate face pentru a ameliora relatiile cu exteriorul este modificarea pozitiei personale.
 
 
0 # Loredana Latis 19-03-2012 10:57
Asa este draga Catalin, este o poveste imposibil de realizat pentru cei care au trecut constient prin viata iar marele secret este foarte simplu: modifici exteriorul prin modificarea pozitiei persoanale. Multumesc din suflet si sa ai un weekend minunat!
 
 
+1 # ovidiu 13-04-2012 14:50
Asa e prin schimbarea unui aspect la noi, inseamna de fapt ca schimbam si felul cum interactionam cu ceilalti, si schimband asta se schimba se cum ceilalti interactioneaza cu noi (pe principiul actiune-reactiune)....cel putin eu asta am observat, ca schimband ceva la mine, a aparut si o schimbare la ceilalti...si in principal, adoptand o strategie mai concilianta, am obtinut multe imbunatatiri...:)
 
 
0 # stefania 13-04-2012 15:00
din experienta stiu ca nu poti schimba persoanele din jurul tau, le poti accepta, asa cum ele te accepta pe tine
 
 
0 # elena 13-04-2012 15:03
Schimbandu-te pe tine schimbi lumea din jurul tau prin simplu fapt ca tu iti schimbi perceptiile asupra lucrurilor, asupra oamenilor, asupra vietii. Numai ca majoritatea dintre noi nu sunt deloc dispusi sa se schimbe, mai mult decat atat, considera ca ei sunt bine asa cum sunt si ceilalti trebuiesc schimbati...ca si cum am avea drept " de viata si de moarte" asupra celor pe care vrem sa-i schimbam ...care, de cele mai multe ori, sunt tocmai persoanele pe care spunem ca le iubim. Trista constatare.
 
 
0 # Loredana Latis 14-04-2012 10:31
da Elena, "fii tu schimbarea pe care o doresti in lume" si atunci toata lumea este fericita... si ai mare dreptate... cel mai mult vrem sa schimbam persoanele pe care le iubim... si de aici vine multa multa suferinta si multe multe conflicte, insa este bine ca uneori, in cel de-al 12-lea ceas, realizam si incepem schimbarea cu noi insine... :)
 
 
0 # elena 14-04-2012 10:32
Intreaga lume exterioara nu este decat perceptia noastra ; si dragostea si ura...sunt tot perceptii personale. Spunem ca iubim pe cineva...si investim persoana respectiva cu o multime de calitati; atunci cand nu raspunde in acord cu dorintele noastre spunem ca ne-a dezamagit...dar respectiva persoana nu sa schimbat, nu are alte calitati decat avea anterior; doar noi ne-am schimbat perceptia asupra ei.E mult de discutat pe aceasta tema...daca noi vom avea o perceptie urata asupra lumii, vom transmite aceasta energie distructiva in exterior...si lumea va fi urata! Daca vom iubii aceasta lume...poate vom reusi sa o salvam. Problema e ca trebuie sa o salvam... de noi insine.
 
 
0 # enache 14-04-2012 10:33
Spuneam Loredana ca suntem cu totii alchimisti, ca schimbam totul. Si ce e mai frumos suntem creatori........creatie si creatori.....creem cu mintea si cu atitudinea noastra. Nu s chimbam oamenii ci atitudinea lor fata de noi, Nu existam doar intr-un mediu ci creem mediul, il transformam dupa dorintele noastre. Reusim asta si totusi nu constientizam.
 
 
0 # enache 14-04-2012 10:33
Dar foarte importat este ca mediul il schimbam sau creem prin schimbarea interiorului. Nimic nu se face direct ci doar prin intermediul interiorului nostru. Pt a putea stapani exteriorul trebuie sa stapanim interiorul pt ca interiorul e unealta cu care strunim, schimbam, creem, transformam exteriorul
 
 
0 # enache 14-04-2012 10:34
In alta ordine de idei in tot acest spectacol, fiecare dintre noi vedem doar ceea ce alegem sa ne indreptam atentia. Nimic nu se intampla cu adevarat ci noi alegem sa ne lasam atrasi intr-un vartej emotional. Suntem atentia noastra. Urat, frumos, spectaculos, dezastruos.........noi hotaram catre ce ne insreptam atentia. Nimeni nu face ceva special sa e supere, nu suntem un fel de paratraznet pt descarcarile tututot. Noi ni le inchipuim.
 
 
0 # enache 14-04-2012 10:34
Intr-o singura intamplare : un leu mananca un bivol bolnav fiecare vede ce vrea. Cineva ar considera ca ce bine ca pt bivol s-a curmat suferinta, altcineva ar considera ca leul a reusit sa hraneasca dupa 2 zile de vnatoare nereusita, alrcineva ar plange suferinta bivolului s i asa bolnav, etc........noi alegeme care parte o vedem !!!!!!!!!
 
 
0 # terap 15-05-2012 11:17
Un punct de vedere egocentric. "Eu sunt centrul universului si ceilalti graviteaza in jurul meu sau ar trebui."
Din punt de vedere material lumea beneficiaza din plin de "ïa de la viata ce poti" sau "viata ca o prada" - deci eu am dreptate si ceilalti nu, singurul criteriu fiind aprecierea de sine.
Din punct de vedere spiritual, pentru cei ce sunt atenti la aceasta latura, esenta noastra ca si a oricarui lucru din Univers, este legata de sursa a toate (putem sa-i spunem cum vrem). Esenta Universului, Sursei este iubirea, scopul sau este Armonia, modalitatea de transmitere este lumina, iar rezultatul este Vindecarea.
Daca fiecare din noi, am dori sa fim armonizati la Sursa, am vibra precum notele de pe pagina muzicianului (fiecare asezata corect la locul ei pe scala notelor), adica in armonie cu noi si cu ceilalti si cu tot restul lumii, spre propriul nostru beneficiu.
In alta ordine de idei, esenta noastra are o infima libertate de alegere, pe care o putem folosi, adica sa executam actiuni in propriul nostru interes sau influentadu-i astfel pe altii conform egoului nostru fals, fiind afectati de rezultatele propriilor noastre actiuni sau sa executam actiuni in interesul intregului Univers astfel nefiind afectati de rezultatele propriilor noastre actiuni in rau.
Adica un caine in lesa poate, prin libertatea lui de alegere sa se indeparteze de stapan, strangulandu-se in final cand ajunge la capat, deci suferinta, fiind obligat sa se intoarca catre stapan, pentru a se simti mai bine, sau poate alege de la inceput sa se plimbe in armonie cu stapanul bucurandu-se astfel amandoi de calatorie.
Deci cum e mai bine? Sa dorim sa ne schimbam noi insine in armonie cu Universul pentru a primi iubirea lui obtinand astfel fericirea, iluminarea, sau sa credem ca suntem mai tari ca Universul si sa dorim sa-i schimbam pe altii conform intereselor noastre de moment?
 
 
0 # vavaly 25-01-2013 18:00
Eu am inceput sa constientizez faptul ca nu pot schimba nici lumea si nici pe cei dragi mie, dar ca ar fi mult mai util sa ii iau pe fiecare asa cum este , sa ma adaptez, sa nu ma mai frustrez pentru actiunile altora si sa ma uit mai mult catre mine insami. din acel moment am vazut lumea cu alti ochi si de atunci duc o lupta continua de autocunoastere si autoevaluare .